Iran: Troskliwie zamykają kawiarnie

Irańska policja w trosce o moralność obywateli i w ramach walki z "niemuzułmańskim" zachowaniem zamknęła w czasie weekendu kilkadziesiąt kawiarni i restauracji w stolicy - poinformowały media w Teheranie.

Reklama

Zwykli policjanci oraz tzw. strażnicy moralności wkroczyli do 87 lokali w jednej z teherańskich dzielnic, a także zatrzymywali kobiety za lekceważenie islamskiego stylu ubierania się - podała agencja informacyjna ISNA.

"Miejsca te zamknięto, ponieważ nie trzymały się wartości islamskich, pozwalały kobietom palić sziszę i nie miały odpowiednich pozwoleń" - powiedział cytowany przez ISNA oficer policji Alireza Mehrabi.

W Iranie kobiety nie mogą palić fajki wodnej w miejscach publicznych.

Mehrabi dodał, że akcja stanowiła część większego planu dotyczącego lokalnego bezpieczeństwa i będzie kontynuowana w innych dzielnicach Teheranu.

W ostatnich latach w Iranie pojawiło się wiele kawiarni, które - oprócz napojów i przekąsek - pozwalają na skorzystanie z bezprzewodowego internetu, a przede wszystkim są miejscem spotkań młodzieży.

Irańscy tradycjonaliści uznali jednak, że jest to przejaw kultury zachodniej, niezgodnej z wartościami muzułmańskimi. Dlatego też postanowiono się z nimi rozprawić.

W Iranie regularnie dochodzi do podobnych akcji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama