Irak: naśladujmy męczenników

W czasie niedzielnej Mszy w Bagdadzie chaldejski patriarcha Louis Raphaël I Sako mówił o wartości męczeństwa we wschodnim chrześcijaństwie.

Reklama

Liturgia sprawowana była w syryjskokatolickiej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy, miejscu symbolicznym dla sytuacji wyznawców Chrystusa w Iraku. Tam bowiem 31 października 2010 r. grupa muzułmańskich ekstremistów wymordowała ponad 50 wiernych uczestniczących w nabożeństwie.

Chaldejski hierarcha oznajmił, że przybywa do syrokatolików jako pielgrzym, by na początku swojej patriarszej posługi oddać cześć męczennikom, którzy w tej świątyni oddali życie za wiarę. Przypomniał m.in. dwóch znanych mu osobiście syryjskokatolickich księży, którzy padli tu ofiarą przemocy. Patriarcha Sako zachęcił też wiernych, by naśladowali owych męczenników nie tylko w życiu osobistym, ale także jako wspólnota, przezwyciężając lęk i podejmując drogę ku pokojowej pomyślności. „Nasz iracki Kościół jest szczególnie naznaczony znamieniem paschalnym – stwierdził kaznodzieja. – Nie wolno nam zamknąć się w sobie, we własnych trudnościach, ale trzeba zrozumieć, że jesteśmy wezwani, by przemieniać rzeczywistość i cierpienia w świetle Paschy, życia i odnowy”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama