Hermes

W wierzeniach starożytnych Greków był on jednym z dwunastu najważniejszych, olimpijskich bogów. Uchodził za opiekuna dróg, podróżnych, kupców, ale i złodziei.

Początkowo czczono go w kamiennych usypiskach i słupach kamiennych (herma), które wyznaczały antyczne szlaki komunikacyjne. Z czasem hermy stały się ozdobnymi kolumnami, zwieńczonymi fallusem. Był bowiem Hermes także bogiem płodności.  

W greckiej mitologii roi się od historii i opowieści, w których Hermes występuję. To on pomógł Heraklesowi w schwytaniu Cerbera. On także był pomocnikiem Odyseusza, gdy ten nie mógł poradzić sobie z czarami Kirke i Kalipso. Zasłynął też jako organizator (pierwszego w dziejach?) konkursu piękności, w którym udział wzięły Afrodyta, Atena i Hera, urodę bogiń oceniał zaś Parys. Ponadto zabił stuokiego Argosa, odprowadził Eurydykę do Hadesu i towarzyszył duszom umarłych, gdy przeprawiały się na łodzi Charona przez Styks.

Rodzicami Hermesa byli bóg Zeus i Plejada Maja. Maja urodziła go rankiem, a już w południe Hermes wyszedł z jaskini na górze Kyllene i wyruszył w świat. Pierwszymi jego czynami były: zabicie żółwia i porwanie pięćdziesięciu krów Apollina. Z żółwiej skorupy i krowich jelit zrobił Hermes pierwszą na świecie lirę.

Zaniepokojony zniknięciem stada Apollo udał się na poszukiwania. Gdy znalazł poszlaki wskazujące na Hermesa, postawił go przed sądem Zeusa. Hermes rzecz jasna udawał niewiniątko, ale gdy tylko nadarzyła się okazja, ukradł w czasie rozprawy kołczan i łuk Apollina.

Zeus zorientował się w poczynaniach Hermesa i nakazał mu zwrócić krowy Apollina. Przyszły posłaniec bogów zaproponował jednak inne rozwiązanie - zagrał na lirze i zaproponował, że podaruje ją Apollinowi, zamiast stada. Bóg sztuki i muzyki był zachwycony i odtąd nie rozstawała się z lirą. Ba! Serdecznie zaprzyjaźnił się z Hermesem.

„Uczynił go opiekunem pasterzy, dał mu moc przepowiadania przyszłości z kamyków i podarował swoją laskę, kerykeion (kaduceusz), jako oznakę władzy” – czytamy w wydanej w 2000 roku przez Zysk i S-ka książce „Kto jest kim w mitologii klasycznej” Michaela Granta i Johna Hazela, z której korzystałem przy pisaniu tego tekstu.

Na koniec dodajmy, że dziećmi Hermesa byli Hermafrodyt, Dafnis, Kefalos i Pan o którym więcej można przeczytać tutaj.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg