Światło nadziei w dialogu z islamem?

W niektórych krajach świata islamu można by poprawić sytuację wolności religijnej, pozwalając niemuzułmanom na budowę miejsc kult. Opinię tę w wywiadzie agencyjnym wyraził były sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej, która zrzesza 57 krajów zamieszkiwanych w większości lub w dużej części przez muzułmanów. Jej siedziba znajduje się w Arabii Saudyjskiej.

Reklama

Ekmeleddin İhsanoğlu, który jest urodzonym w Egipcie Turkiem, był sekretarzem generalnym tej organizacji przez ostatnich dziewięć lat. Wywiadu udzielił 31 grudnia ub.r., dzień po ustąpieniu ze stanowiska.

Ponad dwa tygodnie wcześniej, 13 grudnia, został przyjęty w Watykanie przez Papieża. W rozmowie z Franciszkiem miał podkreślić potrzebę większego zaangażowania krajów członkowskich Organizacji Współpracy Islamskiej w szerzenie poszanowania dla pluralizmu religijnego i kulturowej różnorodności oraz zwalczanie nietolerancji i uprzedzeń. Tak przynajmniej twierdzi on w wywiadzie dla agencji Reutera. Jak dotychczas, kierowana przez niego organizacja znana była raczej z ciągłego domagania się w ONZ walki ze zniesławianiem islamu, niż z zainteresowania losem chrześcijan w krajach muzułmańskich.

Ekmeleddin İhsanoğlu wyraził nadzieję, że jego następca na stanowisku sekretarza generalnego islamskiej organizacji również opowie się za pluralizmem i wolnością religijną. Jest nim Iyad Ameen Madani z Arabii Saudyjskiej. Już to samo stawia takie nadzieje pod wielkim znakiem zapytania, zważywszy, że w tym kraju nie ma nawet minimum wolności wyznania. Wszelki kult religijny prócz islamu jest tam całkowicie zakazany, mimo iż pracują tam bardzo liczni chrześcijanie z zagranicy.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  02.01.2014 21:58
  Król Jan III Sobieski przewraca się w grobie.
  Wszystkie fałszywe religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga.
  Katolicka prawda na moim blogu.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • katolik
  02.01.2014 22:07
  11 On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni».
 • pascal_myśli
  03.01.2014 00:35
  Jejku, takie tytuły i teksty już mnie nawet nie denerwują, tylko na smutno żenują. Islam - tak naprawdę - nie życzy sobie żadnego dialogu ani nawet z natury swojej nie jest do tego zdolny. Im wcześniej to pojmą katolicy, tym lepiej dla wszystkich. O zaczadzonych pseudoirenizmem lewakach szkoda pisać, bo po prostu szkoda...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama