USA bombarduje w Iraku

Stany Zjednoczone zbombardowały stanowiska artyleryjskie Państwa Islamskiego w Iraku, które zagrażają personelowi amerykańskiemu w mieście Irbil, w irackim Kurdystanie - poinformował w piątek Pentagon.

Reklama

Dwa samoloty myśliwsko-szturmowe zrzuciły 230-kilogramowe bomby naprowadzane laserowo na mobilne stanowisko artyleryjskie w pobliżu Irbilu - powiedział rzecznik, kontradmirał John Kirby. Dodał, że decyzja o bombardowaniu zapadła w "Dowództwie Centralnym USA za zezwoleniem zwierzchnika sił zbrojnych", prezydenta Baracka Obamy.

Prezydent Obama zezwolił na prowadzenie w Iraku ataków z powietrza w czwartek, gdy rebelianci z Państwa Islamskiego posuwali się w kierunku Irbilu, w północno-wschodnim Iraku, gdzie stacjonują amerykańscy instruktorzy wojskowi.

"Musimy zachować czujność i podjąć odpowiednie kroki, jeśli (islamiści) będą zagrażać naszym obiektom gdziekolwiek w Iraku, zwłaszcza konsulatowi w Irbilu i ambasadzie w Bagdadzie" - wskazał.

Precyzyjne ataki USA mają na celu także obronę chrześcijan i zapobieżenie "potencjalnym aktom ludobójstwa" tysięcy członków mniejszości jazydów, ukrywających się w górach w pobliżu miasta Sindżar. Jazydyzm jest religią łączącą elementy islamu, chrześcijaństwa, pierwotnych wierzeń kurdyjskich i judaizmu.

Stany Zjednoczone rozpoczęły również zrzucanie pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Obama zapewnił zarazem, że amerykańskie siły lądowe nie wrócą do Iraku.

Bojownicy Państwa Islamskiego zajęli w czwartek największe chrześcijańskie miasto Iraku - Bachdidę oraz sąsiednie tereny, opuszczone w nocy ze środy na czwartek przez kurdyjskie oddziały. Opanowali też największą zaporę w kraju, w Mosulu, który kontrolują od 10 czerwca.

Patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako mówił w czwartek, że dżihadyści, którzy w czwartek zdobyli kilka miast na północy Iraku, zmusili do ucieczki 100 tys. chrześcijan. Mówił, że udają się oni do Kurdystanu. Jak relacjonował, dżihadyści palą manuskrypty i usuwają z kościołów krzyże.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, USA, WOJNA

 • sorcier
  08.08.2014 21:01
  Schizofrenia tego świata: USA wydały miliardy dolarów na szkolenie i dozbrajanie tych band, za pomocą których chciano obalić Baszszara Asada, a teraz gdy - jak zwykle - wymknęły się spod kontroli, bombarduje się tych ludzi i ten sprzęt.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama