Kanada dołączy do nalotów na Państwo Islamskie

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w prowadzonych pod dowództwem USA atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował w piątek premier Kanady Stephen Harper. Dodał, że kanadyjska misja potrwa do sześciu miesięcy.

Reklama

Premier Harper powiedział Izbie Gmin, że Kanada planuje też wysłanie do tego regionu samolotu tankowca i dwóch maszyn zwiadowczych. Nie powiedział, ile wszystkich samolotów ogółem ma wziąć udział w operacji.

Harper zaznaczył, że Kanada nie użyje sił lądowych przeciwko grupie Państwo Islamskie.

Plan wysłania samolotów ma być przedmiotem głosowania w parlamencie kanadyjskim w przyszłym tygodniu, lecz jest pewne, że zostanie zaakceptowany, bo rządzący konserwatyści mają większość w organie ustawodawczym.

Dwie główne partie opozycyjne sygnalizowały w czwartek, że mogą wyrazić sprzeciw, gdyż Harper nie podał szczegółów planowanej misji i może uwikłać Kanadę w długą wojnę.

USA bombardują Państwo Islamskie i inne ugrupowania radykalne w Syrii od niemal dwóch tygodni z pomocą arabskich sojuszników, w sąsiednim Iraku rażą wybrane cele od sierpnia.

Państwa europejskie (Francja i Wielka Brytania) dołączyły do operacji w Iraku, w Syrii - nie.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, KANADA, WOJNA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama