Mozambik: religie przeciw małżeństwom dzieci

W Mozambiku odbędzie się pierwsze międzyreligijne forum celem ograniczenia w tym afrykańskim kraju zjawiska małżeństw dzieci. Planowane jest na przyszły tydzień (26-27 sierpnia).

Reklama

Oczekuje się, że weźmie w nim udział 120 zwierzchników religijnych. Poinformował o tym Bernardo Ndimande – szef działającego tam porozumienia międzyreligijnego.

Spotkanie odbędzie się w drugim co do wielkości w Mozambiku mieście Matola. Jego celem jest nadanie formalnego wyrazu działaniom różnych wspólnot religijnych dla zwalczania małżeństw dzieci. Dzięki lepszej organizacji będzie można łatwiej dotrzeć do mozambickich rodziców, by zapobiec wydawaniu za mąż ich nieletnich córek. Jak uważa Ndimande, „rola zwierzchników religijnych jest tu fundamentalna, bo zawsze są oni w kontakcie ze społeczeństwem”.

Według raportu UNICEF w zeszłym roku w Mozambiku 48 proc. dziewcząt wyszło za mąż przed ukończeniem 18. roku życia, a 18 proc. przed 15. rokiem życia. Zjawisko małżeństw osób niepełnoletnich prowadzi do ciąży w bardzo młodym wieku, co zagraża życiu matki i dziecka. Jest to też główny powód, dla którego dziewczęta opuszczają szkołę, definitywnie kończąc edukację.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama