"Szatańskie wersety" wydane w Czechach. Arabia protestuje.

Arabia Saudyjska zaprotestowała przeciwko wydaniu w Czechach słynnej już książki Salmana Rushdiego "Szatańskie wersety", która 27 lat temu wywołała gwałtowne demonstracje w świecie muzułmańskim a na autora wydano wyrok śmierci.

Reklama

Jak poinformowały w piątek saudyjskie media, ambasador Czech w Rijadzie został wezwany do MSZ gdzie oświadczono mu, że książka obraża Islam i muzułmanów i zażądano wstrzymania jej sprzedaży.

Tymczasem czeskie wydawnictwo Paseka przekazało agencji Reutera, że nic nie wie o protestach przeciwko książce, która ukazała się w sprzedaży w kwietniu i jej nakład w wysokości 5 tys. egzemplarzy został prawie wyczerpany.

Dyrektor wydawnictwa Filip Mikes powiedział, że opublikowało ono już 11 książek Rushdiego i zamierza publikować kolejne. Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek oświadczył, że władze nie zamierzają ingerować w sprawy wydawnictwa.

"Szatańskie wersety" ukazały się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w roku 1988. Książka wywołała oburzenie muzułmanów, którzy określili ją jako bluźnierczą. Ówczesny przywódca religijny Iranu ajatollah Chomeini wezwał do zabicia Rushdiego, który ukrywał się przez 9 lat.

«« | « | 1 | » | »»
 • ble
  10.10.2015 09:47
  A co nie obraża wyznawców szaleńca i psychopaty. Właściwie wszystko. Nie obraza ich tylko bestialskie mordowanie Chrześcijańskich dzieci, starców, mężczyzn oraz gwałcenie, sprzedawanie, bądź mordowanie chrześcijańskich kobiet i dziewczynek. A książka jest naprawdę fajna.
 • K.
  11.10.2015 12:42

  Jak dobrze, że nie jestem sam w moich poglądach. Kiedy piszę do znajomych o religii Szatana - zero odzewu. Bóg zapłać autorowi za mówienie prawdy!

 • Anna
  11.10.2015 15:32
  Akurat ten kraj nie ma moralnego prawa nikogo pouczać. Kraj w którym za posiadanie Biblii spędza się długie lata w kazamatach. kogo obraża Biblia , że jest w AS zakazana????!!!
 • geo
  24.08.2016 17:08
  W odpowiedzi wyślijcie im 1000 egzemplarzy przetłumaczonych na arabski. Islam obraża sam siebie tym, że istnieje. Powinno sie go zakazać i tępić wszędzie na całym świecie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama