Obama spotka się z dalajlamą - Chiny protestują

Władze Chin uważają duchowego przywódcę Tybetu za groźnego separatystę.

Reklama

Prezydent USA Barack Obama przyjmie w środę dalajlamę - poinformowało biuro prasowe Białego Domu. Kilka godzin po ogłoszeniu tych planów zaprotestował przeciwko nim chiński resort spraw zagranicznych.

Rozmowy Obamy z duchowym przywódcą Tybetańczyków nie odbędą się w Gabinecie Owalnym Białego Domu, lecz w tzw. Pokoju Map, który prezydent zazwyczaj wykorzystuje do mniej oficjalnych celów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.15 lokalnego czasu (godz. 16.15 w Polsce); nie będzie otwarte dla prasy.

Zgodnie z oczekiwaniami niezadowolenie z wizyty dalajlamy w Białym Domu wyraziły władze Chin, które uważają przebywającego na uchodźstwie duchowego przywódcę Tybetańczyków za niebezpiecznego separatystę. Rzecznik MSZ w Pekinie Lu Kang powiedział, że spotkanie wyśle nieodpowiedni sygnał "siłom separatystycznym". Jakiekolwiek próby wykorzystania kwestii Tybetu i podważenia stabilności zakończą się fiaskiem - oświadczył Lu.

Obama i dalajlama spotykali się już kilkakrotnie. Podczas rozmów w lutym 2014 roku Biały Dom podkreślał, że dalajlama został przyjęty przez prezydenta "jako przywódca duchowy, który cieszy się międzynarodowym szacunkiem", sugerując, że nie zaproszono go jako lidera politycznego. Również na tamto spotkanie nie wpuszczono dziennikarzy.

Mimo środków ostrożności władze w Pekinie uznały ówczesne rozmowy za "poważną ingerencję" w sprawy wewnętrzne Chin.

«« | « | 1 | » | »»
 • JAWA25
  20.06.2016 13:15
  a czy to szczególnie ważne, że Obama spotka się z Dalajlamą? Skoro już o tym pisać, to może dodać że Obama odkrył http://www.washingtontimes.com/blog/inside-politics/2012/may/29/white-house-obama-misspoke-polish-death-camp/ a Dalajlama że marksiści dbają o ludzi http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wyznanie-dalajlamy-pozostaje-marksista/05y0w
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama