Ananda Marga: Ekolodzy czy terroryści?

Głoszą potrzebę pracy dla dobra ludzkości. Tradycyjne praktyki jogiczne i tantryczne wiążą z zaangażowaniem społecznym. Mimo tych szczytnych haseł nie uniknęli oskarżeń o... morderstwa, handel bronią i międzynarodowy terroryzm. Ruch Ananda Marga istnieje również w Polsce.

Prabhat Rainjan SarkarZ nowymi ruchami religijnymi można spotkać się dosłownie wszędzie. Na przykład wyjeżdżając na wieś na wakacje. Ruch Ananda Marga prowadzi w Polsce kilka tzw. gospodarstw ekologicznych. Prowadzona jest w nich tzw. ekologiczna, wegetariańska kuchnia.
Ananda Marga to w sanskrycie dosłownie "ścieżka szczęścia". Ruch został założony w Biharze (Indie) w 1955 roku przez Prabhata Rainjana Sarkara (1921-1990), znanego wśród swych zwolenników jako Shrii Shrii Anandamurti (Ten, Który Przyciąga Innych Jako Ucieleśnienie Szczęścia) albo po prostu Ba'ba (Ojciec).
Siedziba organizacji znajduje się w Kalkucie. Ruch propaguje tantra jogę i twierdzi, że przyświeca mu idea "samourzeczywistnienia i służby ludzkości". Samourzeczywistnienie to dające pełnię szczęścia zjednoczenie świadomości indywidualnej ze Świadomością Kosmiczną. Natomiast służba ludzkości polega na akcjach charytatywnych, działaniach ekologicznych, itp. Ruch posiada obecnie oddziały w ponad 160 krajach.
Jest jedną z nielicznych globalnych organizacji powstałych w Trzecim Świecie, która wykonuje ochotniczą służbę społeczną i niesie pomoc w katastrofach. W swej krótkiej historii zbudowała szeroką sieć oddanych wolontariuszy.

Przebudowa świata
Głównym celem ugrupowania jest przebudowa świata. Nowy porządek ma być oparty na miłości. Ma to ułatwić prowadzona przez Ananda Marga działalność charytatywna, której służą afiliowane przy AM różne organizacje, m.in.: Ananda Marga Pracaraka Sangha, Renaissance Universal (RU) i AMURT (the Ananda Marga Universal Relief Team). Istnieje także specjalny Oddział Dobroczynności Kobiet oraz PROUT Universalism (PROgressive Utilisation Theory Universalism), który choć oficjalnie niezależny od Ananda Marga, opiera się jednak na teoriach politycznych założyciela ruchu.
Można wyróżnić trzy kategorie członków Ananda Marga: Margiis – inicjowani w ruchu, ale pracujący na zewnątrz, nie podlegają wszystkim obowiązkom; Local Full Time Workers (LFTs); i Acharyas – osoby w pełni zaangażowane, które mogą być wysyłane do pracy misyjnej na cały świat.
Nowi członkowie najczęściej trafiają do Ananda Marga za pośrednictwem znajomych, a także poprzez kontakty zawarte w sklepach i restauracjach ze zdrową żywnością, na wykładach, kursach jogi i medytacji prowadzonych przez ruch, a także w wyniku zaangażowania się w jeden z wielu realizowanych przez AM projektów społecznych. W krajach trzeciego świata szczególnie dużo osób wchodzi w pierwszy kontakt z Ananda Marga dzięki korzystaniu z proponowanej przez ruch pomocy społecznej. AM prowadzi bowiem szkoły, sierocińce oraz realizuje projekty służące wiejskiej biedocie.
Adepci ruchu po ukończeniu wstępnych kursów otrzymują osobiste instrukcje, zostają inicjowani i rozpoczynają naukę technik jogi tantrycznej.
W celu skoncentrowania umysłu na "Najwyższej Świadomości" (Supreme Consciousness), członkowie M intonują mantry. Obowiązuje ich też codzienne praktykowanie medytacji, a także przestrzeganie swoistych reguł zachowania się. "Didis" i "Dadas" (kobiety i mężczyźni "Acharya") ubierają się w stroje indyjskie; tylko ubrania "margiis" nie różnią się od strojów innych ludzi. Zaawansowani członkowie Ananda Marga używają też hinduskich lub sanskryckich "imion duchowych". Podporządkowują się także surowej, mleczno-wegetariańskiej diecie. "Dadas" i "Didis" żyją w celibacie. Natomiast od "margiis" wymaga się, by kontakty seksualne ograniczali do ram swego małżeństwa.
Na Zachodzie ośrodki AM zaczęły pojawiać się od 1955 roku, natomiast do Polski ruch przybył około roku 1980. Na całym świecie Ananda Marga liczy prawdopodobnie kilkaset tysięcy członków.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg