Chociaż różnice, które zgłębiamy w dialogu międzyreligijnym mogą niekiedy wydawać się przeszkodami, nie powinny one rzucać cienia na wspólne poczucie respektu i szacunku dla tego co powszechne, absolutne i dla prawdy, nakazującej ludziom religijnym, aby nade wszystko rozmawiali ze sobą... - Benedykt XVI


Powstrzymać ducha nienawiści

Kardynał Kasper potwierdza zaangażowanie Kościoła Katolickiego w dzieło pojednania i tworzenie dialogu: „Powstrzymać ducha nienawiści”.

"Pokój między narodami musi rozpocząć się pokojem miedzy religiami.” To zaangażowanie, potwierdzone przez Kardynała Waltera Kaspera, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wystąpieniu inaugurującym XXIII Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”, zatytułowany „Duch Asyżu w Krakowie”, zorganizowanym w polskim mieście przez Wspólnotę Świętego Idziego i Archidiecezję Krakowską w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.(...)

„Jesteśmy dopiero na początku drogi, która prowadzi do wykorzenienia dawnego braku zrozumienia, głębokiej nieufności i niesłusznych przesądów” – stwierdził kardynał odpowiedzialny w Watykanie za tworzenie jedności chrześcijan; następnie dodał: „Sceptykom i wrogom dialogu odpowiadamy, że Kościół katolicki wszedł definitywnie i podąża tą drogą.”
Więcej:.




Asyż w Krakowie -
dzień I za nami


Pokój Jezusa ustanawia braterskie więzi, buduje wspólnotę i czyni z nas jeden lud Boży – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas Mszy św. inaugurującej Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zgromadziło się kilkuset przedstawicieli różnych religii i wyznań, politycy i naukowcy z całego świata. W bazylice Bożego Miłosierdzia obecni byli m.in. kard. Crescenzio Sepe, kard. Lluis Martinez Sistach z Barcelony, kard. Paul Poupard, kard. Stanisław Ryłko oraz kard. Walter Kasper i kard. Stanisław Nagy. Więcej:.




Po co
dialog międzyreligijny?


Od 6 do 8 września Kraków będzie stolicą wielkich religii świata. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, buddyści, shinstoiści, hinduiści i inni będą uczestniczyć w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

To kolejne spotkanie w duchu Asyżu, które zapoczątkował w 1986 roku Jan Paweł II. Wtedy w mieście św. Franciszka doszło do pierwszego w historii spotkania przedstawicieli największych religii świata. Celem była modlitwa o pokój. Dla wielu chrześcijan było to trudne do przyjęcia – pojawiały się obawy, że w ten sposób Papież relatywizuje depozyt wiary i stawia na równi wszystkie religie świata.

Tymczasem nie była to wspólna i jednoczesna modlitwa wszystkich uczestników; każdy modlił się w osobnych pomieszczeniach. Podobnie będzie tym razem. Wspólny będzie tylko apel o pokój, jaki duchowi przywódcy wystosują do świata. Spotkanie w Krakowie odbywa się z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza, a głównym organizatorem jest Wspólnota św. Idziego z Rzymu. Okazją jest 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Podczas gdy politycy będą właściwie lub fałszywie interpretować historię, w Krakowie wierząca ludzkość będzie prosić Boga o pokój i pojednanie. O istotę dialogu międzyreligijnego spytaliśmy ks. prof. Grzegorza Rysia. Więcej:.




Nie bójmy się spotkania z innymi
Z o. prof. Andrzejem Napiórkowskim OSPPE, przewodniczącym komitetu organizacyjnego Kongresu „Ludzie i religie”, rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz

Mam nadzieję, że kongres pokaże prawdziwe oblicze religii. Żadna religia nie ma u swoich podstaw niszczenia drugiego człowieka. Religie bywają jednak instrumentalizowane. Różne ideologie podszywają się pod religie lub wykorzystują je do swoich celów. Zdarza się, że w imię Boże zabija się ludzi, ale to nie ma nic wspólnego ani z Ewangelią, ani z Koranem czy Torą. Fanatyzm zagraża każdej religii. Kongres jest właśnie po to, aby to zagrożenie pokonać. Więcej:.





«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg