Wrocław: Judaistyka wraca na UW

Władze Uniwersytetu Wrocławskiego zdecydowały o uruchomieniu od października 2010 r. studiów nad kulturą i historią Żydów. Jest to symboliczny powrót do Wrocławia zlikwidowanych przez nazistów w 1938 r. studiów judaistycznych.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego dr Jacek Przygodzki, w październiku uruchomiona zostanie interdyscyplinarna ścieżka studiów judaistycznych, realizowanych jako studia I stopnia (licencjackie) w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych.

"Program studiów obejmie m.in. literaturę, kulturę i historię Żydów, zagadnienia dotyczące stosunków polsko-żydowskich oraz podstaw judaizmu. Prowadzone będą także zajęcia praktyczne, w ramach których student będzie mógł poznać podstawy obrzędowości żydowskiej i odwiedzić miejsca, w których dziś toczy się życie żydowskie. Blok 630 godzin dydaktycznych, które pozwalają studiującemu zdobyć kompleksową wiedzę judaistyczną, uzupełniają zajęcia językowe" - mówił rzecznik.

Dodał, że odbywające się w małych grupach konwersatoria jidysz lub hebrajskiego (do wyboru) pozwalają na wprowadzenie bogatych treści kultury nauczanego języka. Ofertę dydaktyczną uzupełniają oferowane studentom wyjazdy stypendialne, krajowe i międzynarodowe kursy, warsztaty, konferencje i wymiany studenckie. Według Przygodzkiego - atrakcją wrocławskiej judaistyki jest też wyjątkowo aktywne studenckie koło naukowe, organizujące dziesiątki imprez, wyjazdów i projektów badawczych.

Rzecznik przypomniał, że Wrocław od ponad 150 lat jest liczącym się w świecie centrum studiów żydowskich. "Początki jego naukowej świetności związane są przede wszystkim z Żydowskim Seminarium Teologicznym, ośrodkiem skupiającym najwybitniejszych w XIX w. badaczy historii i kultury Żydów, wśród nich ojca żydowskiej historiografii Heinricha Graetza" - powiedział rzecznik.

Tradycje zlikwidowanego przez nazistów seminarium podjął w latach 90. prof. Jerzy Woronczak. Z jego inicjatywy powstała pierwsza na powojennym Uniwersytecie Wrocławskim pracownia judaistyczna. Jej spadkobiercą jest kierowany przez prof. Marcina Wodzińskiego Zakład Studiów Żydowskich. Dydaktyczny i naukowy sukces zakładu skłonił władze uczelni do rozszerzenia jego oferty dydaktycznej i skierowania jej do kandydatów na studia.

"Jednym z najpoważniejszych zadań stojących przed mieszkańcami jednoczącej się Europy jest zrozumienie i wykorzystanie potencjału jej wielokulturowości. Słynący z otwartości Wrocław może poszczycić się wieloma instytucjami pozwalającymi lepiej zrozumieć i docenić ową wielokulturowość. Otwarcie na Uniwersytecie Wrocławskim studiów judaistycznych poszerza i wzbogaca tę ofertę miasta o bardzo ważny element" - podkreślił rzecznik uniwersytetu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg