Ku szacunkowi, zaufaniu i współdziałaniu

„Chrześcijanie i hinduiści: ku większemu wzajemnemu szacunkowi, zaufaniu i współdziałaniu” – taki tytuł nosi doroczne orędzie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do wyznawców hinduizmu. Zostało ono ogłoszone z okazji święta Diwali, które w tym roku przypada 5 listopada.

Zwracając się do „drogich przyjaciół hinduistów” przewodniczący Rady kard. Jean-Luis Tauran i jej sekretarz abp Pier Luigi Celata zastanawiają się nad najlepszym sposobem zacieśniania przyjaźni i współpracy między katolikami i hinduistami. Upatrują go w okazywaniu sobie wzajemnie coraz większego szacunku i zaufania.

Wyjaśniają, że szacunek należy się każdemu z racji jego godności ludzkiej, która pociąga za sobą prawo do ochrony przed przemocą i obojętnością. Wzajemny szacunek jest więc „jedną z podstaw pokojowego i harmonijnego współżycia, jak również postępu społecznego”. Zaufanie natomiast „żywi każdą relację naprawdę ludzką”, zarówno w jej wymiarze osobowym, jak i wspólnotowym. – Wzajemne zaufanie razem z tworzeniem środowiska sprzyjającego rozwojowi i dobru wspólnemu kształtują wspólne przekonanie, że możemy nawzajem na siebie liczyć w osiąganiu wspólnego celu – piszą autorzy orędzia.

Podkreślają, że „to wspólne przekonanie rodzi u osób i wspólnot wolę i gotowość do nawiązania owocnej współpracy nie tylko w czynieniu dobra w ogólności, ale także w zajęciu się poważnymi, a nierozwiązanymi wyzwaniami naszych czasów”.

Kard. Tauran i abp Celata wskazują, że szacunek i zaufanie stanowią podstawę dialogu i wszelkich relacji międzyreligijnych, które mają na celu – jak naucza Benedykt XVI – stanie się twórcami pokoju we wzajemnym zrozumieniu, szacunku i miłości. – W konsekwencji im większe staje się nasze zaangażowanie w dialog międzyreligijny, tym pełniejsze są szacunek i zaufanie, prowadząc nas do wzrostu współpracy i wspólnego działania. Relacje takie zaś – jak mówił Jan Paweł II – „mają podstawowe znaczenie dla rozwiązania problemów ludzkiego cierpienia”.

Watykańskie orędzie kończy się wezwaniem do ukazywania „kultury, która promuje szacunek, zaufanie i współpracę” oraz życzeniami radosnego święta Diwali.

Oparte na indyjskiej mitologii, święto Diwali (Deepavali) wyraża zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią, dobra nad złem. Trzydniowe obchody wyznaczają początek nowego roku, stanowią też okazję do pojednania w rodzinach, szczególnie między braćmi i siostrami.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HINDUIZM, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg