Kadisz i psalm za ofiary

Zapalenie zniczy pamięci i wspólna modlitwa zakończyły uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. Odbywały się one na terenie byłego obozu i miasta. Pod pomnikiem ofiar na terenie KL Birkenau starotestamentowy Psalm 42 odmówili wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabini.

Przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów – Romani Rose zaznaczył, że prawa człowieka i prawa mniejszości są nierozdzielne. „Od stuleci Sinti i Romowie mieszkają w krajach Europy. Są integralnie związani z historią i kulturą europejską. Dyskryminacja, rasistowsko umotywowana nagonka i przemoc wobec Sinti i Romów muszą być potępione, przez instytucje europejskie i tych, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, tak samo konsekwentnie jak różne objawy antysemityzmu” – apelował romski działacz.

Bezpośrednio przed uroczystościami, w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego prymas senior, abp. Henryk Muszyński przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeżyli obozowe piekło. Wraz z nim liturgię koncelebrowali bp Andrzej Jeż z Tarnowa oraz księża i zakonnicy dekanatu oświęcimskiego.

Abp Muszyński zwracając się do zgromadzonych wiernych, zaznaczył, że Eucharystii nie może zabraknąć w takiej chwili jak rocznica wyzwolenia obozu.

„To właśnie tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II pytał, dlaczego i jak to jest możliwe. Po pół wieku te pytania nadal niepokoją nasze serca. I z tymi pytaniami idziemy pod krzyż, bo tylko on może stanowić jedyną odpowiedź” – mówił duchowny.

„Bo pamięć w krzyżu to jest także uobecnienie, ale uobecnienie zbawczego dzieła Jezusa Chrystusa, w którym wszystko znajduje dopełnienie, także największe tragedie. Stając pod krzyżem uczymy się nie tylko pamięci, lecz uczmy się także przebaczenia, uczmy się przede wszystkim nadziei” – dodał abp Muszyński.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest KL Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 roku ustanowiło dzień 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku utworzono obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł tam 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau (Brzezinki).

Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 roku Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz). W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-45 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg