Albański wkład w budowę Europy

„Relacje międzyreligijne i międzykulturowe – szanse i wyzwania dla naszej solidarności. Albański wkład w budowę Europy”. Tak brzmi temat dorocznego spotkania Konferencji Europejskich Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, które odbywa się od 16 do 20 września, tym razem w Albanii.

Reklama

Przedstawicieli komisji „Iustitia et Pax” przy episkopatach 30 krajów kontynentu goszczą arcybiskupi stołecznej Tirany, Rrok Mirdita, oraz Szkodry Angelo Massafra. Program obejmuje też spotkania ze wspólnotami kilku religii w różnych albańskich miastach.

Albania ma długą tradycję wzajemnego szacunku wyznawców różnych religii. W okresie komunistycznym wszyscy padli ofiarą prześladowań, a od roku 1967 wyznawanie i praktykowanie jakiekolwiek religii było tam przez prawie ćwierć wieku zakazane. Obecnie państwo albańskie uznaje pięć wspólnot wyznaniowych: muzułmanów i wywodzących się z islamu bektaszytów, katolików, prawosławnych i protestantów. Ich dzisiejsza współpraca może być przykładem dla innych krajów naszego kontynentu – zwrócono uwagę w komunikacie Konferencji Europejskich Komisji Sprawiedliwości i Pokoju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ALBANIA, RELIGIE

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama