Mniej chrześcijan w Iraku od czasu inwazji USA

PAP |

publikacja 19.03.2013 11:19

Przed inwazją USA na Irak w kraju tym mieszkało ponad milion chrześcijan; teraz mniejszość ta liczy niespełna 500 tys. osób. Chrześcijanie stali się celami napaści, zamachów i porwań; brak poczucia bezpieczeństwa nadal skłania ich do ucieczki z ojczyzny.

Mniej chrześcijan w Iraku od czasu inwazji USA STR/PAP/EPA Odkąd przez Bliski Wschód przetoczyła się arabska wiosna, a radykalni islamiści urośli w siłę, w wielu krajach tego regionu wciąż rosną obawy o losy mniejszości chrześcijańskich.

Po obaleniu reżimu Saddama Husajna Irak ogarnęła fala przemocy, której ofiarami padali również chrześcijanie. Według danych irackiej Organizacji Praw Człowieka im. Hammurabiego od 2003 do 2012 roku w Iraku zginęło około 900 chrześcijan, 200 zostało porwanych, a blisko 325 tys. musiało szukać schronienia, przemieszczając się wewnątrz kraju.

Najbardziej krwawy atak na tę społeczność miał miejsce 31 października 2010 roku, gdy rebelianci z Al-Kaidy zabili 44 wiernych oraz dwóch księży w syryjsko-katolickiej katedrze w Bagdadzie.

Była to katastrofa, która sprawiła, że chrześcijanie zaczęli masowo uciekać z Iraku - powiedział w rozmowie z AFP ojciec Pios Cacha z kościoła Świętego Józefa w Bagdadzie.

"Być może podzielimy los naszych żydowskich braci" - mówi ojciec Cacha. Społeczność Żydów w Iraku liczyła dawniej dziesiątki tysięcy osób, a teraz skurczyła się niemal do zera - przypomina AFP.

Iracka wspólnota chrześcijańska, do której należy uznający zwierzchnictwo papieża Kościół chaldejski oraz niezależny od Rzymu Asyryjski Kościół Wschodu, skurczyła się dramatycznie w ciągu ostatniej dekady, a wierni rozproszeni są między Bagdadem, Mosulem, Kirkukiem i Kurdystanem.

Iraccy chrześcijanie, którzy przez setki lat żyli w zgodzie z innymi wspólnotami religijnymi, są obecnie reprezentowani w rządzie przez zaledwie jednego ministra, a w parlamencie - przez dwóch deputowanych.

"W Iraku było kiedyś 300 kościołów. Dziś zostało tylko 57 i nawet te są wciąż celami ataków" - mówi patriarcha Kościoła chaldejskiego Louis Sako.

Według ojca Cachy spośród 1300 rodzin, które uczęszczały do jego kościoła, teraz zostało niespełna 500, a liczba rodzin chrześcijańskich w Basrze spadła z ponad tysiąca w 2003 roku do 450 obecnie.

Odkąd przez Bliski Wschód przetoczyła się arabska wiosna, a radykalni islamiści urośli w siłę, w wielu krajach tego regionu wciąż rosną obawy o losy mniejszości chrześcijańskich.

"Nadchodzące lata będą bardzo trudne dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim. Trudnym wyzwaniem będzie wypracowanie środków, które zapewnią im bezpieczeństwo" - mówi ksiądz Saad Sirop Hanna z kościoła Świętego Józefa w Bagdadzie i dodaje, że nie jest pewien, czy przywódcy polityczni, których wyniosła do władzy arabska wiosna, dojrzeli do tego, by zadbać o losy chrześcijan. Ksiądz Hanna obawia się, że narastający konflikt między sunnitami a szyitami również okaże się groźny dla mniejszości chrześcijańskiej.

Sytuację chrześcijan w Iraku pogarszają też względy ekonomiczne. Brak widoków na pracę w niestabilnym kraju skłania młodych ludzi do emigracji - mówi szef Organizacji Praw Człowieka im. Hammurabiego i dawny minister ds. emigrantów Pascal Wardeh.