W Turcji odkryto "bramę piekieł"

Maria Górna/Bz-Berlin.de

publikacja 04.04.2013 15:31

Grecy i Rzymianie uważali Plutonion za wejście do podziemnego świata.

W Turcji odkryto "bramę piekieł" AlMare / CC 2.5 Pluton i Persefona.

Grupa włoskich archeologów dokonała fascynującego odkrycia. W okolicy miasta Pamukkale w zachodniej Turcji odnaleziony został tzw. Plutonion – jaskinia uważana przez starożytnych Greków i Rzymian za wejście do podziemnego świata.

W ruinach badacze odnaleźli pozostałości okrągłej pogańskiej świątyni, umywalki oraz muru o jońskich kolumnach. Jedna z nich poświęcona jest grecko-rzymskim bóstwom: Plutonowi, druga zaś córce Zeusa – Korze, pani podziemnego królestwa. Porządek tych elementów w stu procentach odpowiada starożytnym opisom.

Prawo wstępu do wnętrza przysługiwało wyłącznie kapłanom frygijskiej bogini płodności Kybele. Aż do IV w. n.e. kompleks świątynny był areną starożytnych obrzędów religijnych. Z położonej za murem groty wydobywały się w starożytności trujące opary. „Każde przechodzące tędy zwierzę spotyka śmierć” - napisał przed dwoma tysiącami lat grecki geograf Strabon. Także i dziś „brama piekieł” nie jest bezpiecznym miejscem. Archeolodzy prowadzący wykopaliska donoszą, iż ptaki zbliżające się do wejścia do groty natychmiast zdychają, zatrute wydobywającym się z wnętrza dwutlenkiem węgla.