Kamienny „zwój” z przesłaniem anioła Gabriela

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 07.05.2013 22:22

Można oglądać w Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Anioł Gabriel i Maryja HENRYK PRZONDZIONO /GN Anioł Gabriel i Maryja
Płaskorzeźba z kościoła Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie

To kamienna płyta zwana „zwojem anioła Gabriela”. Tekst zapisany atramentem na kamieniu pochodzi z I wieku naszej ery i stanowi odezwę anioła Gabriela do Narodu Wybranego. Wystawa ma charakter naukowy i zarazem religijny. Postać archanioła Gabriela jest obecna tak w judaizmie i chrześcijaństwie, jak też islamie.

Kamienna płyta, na której trzykrotnie pojawia się stwierdzenie: „Jam jest Gabriel”, została znaleziona w 2000 r. w Jordanii w pobliżu Morza Martwego. Metrowej długości inskrypcja jest datowana na ten sam okres, co słynne zwoje z Qumran. Dyrektor Muzeum Izraela twierdzi, „że jest to najważniejsze odkrycie od czasów znalezienia zwojów znad Morza Martwego”. Starohebrajska pisownia na kamieniu ma ten sam styl, co niektóre zwoje odkryte w grotach na Pustyni Judzkiej. Tekst składa się z 87 linijek, z których czytelnych jest tylko 40, co utrudnia właściwą jego interpretację. Na jednej z wyblakłych linii widnieją słowa, które przetłumaczono: „za trzy dni będziesz żył”. Żydowski biblista Israel Knohl zaproponował odważną teorię, według której przesłanie anioła Gabriela miałoby zawierać zapowiedź zmartwychwstania Mesjasza.

Odnaleziony tekst z I wieku po Chrystusie stanowi jedno z najstarszych przedstawień archanioła w źródłach pozabiblijnych i poświadcza szczególny kult aniołów w judaizmie okresu Drugiej Świątyni. Inskrypcja na kamieniu opisuje apokaliptyczną wizję ataku na Jerozolimę, na której ratunek przybędzie Bóg ze swoimi aniołami. Nieznane jest oryginalne przeznaczenie tej inskrypcji, podobnie jak tajemnicą pozostaje fakt zapisania tekstu atramentem na kamieniu.