Pamięć o ofiarach KL Auschwitz i modlitwa

Alina Świeży-Sobel

publikacja 25.01.2014 13:10

Na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady rozpoczynają się uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia. To także obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar, a także część odbywającą się w namiocie, będzie można śledzić na telebimie Alina Świeży-Sobel /GN Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar, a także część odbywającą się w namiocie, będzie można śledzić na telebimie

W uroczystościach rocznicowych 27 stycznia biorą udział byli więźniowie Auschwitz i kilkudziesięciu ocalonych z Holokaustu, którzy przyjadą z dwudziestu różnych państw. Swój udział zapowiedzieli też przedstawiciele władz państwowych z Polski, a także wielu gości z całego świata. Z Izraela przyb yłam.in. liczna delegacja parlamentarzystów - członków Knesetu.

W programie międzynarodowych uroczystości przewidziane jest spotkanie z udziałem gości o 13.30 w specjalnym namiocie na terenie KL Birkenau, a o 15.00 przy Pomniku Ofiar Obozu rozpocznie się modlitwa w intencji ofiar, którą poprowadzą duchowni różnych wyznań. Uroczystości można będzie obserwować na telebimie z sektora dla publiczności wyznaczonego po lewej stronie pomnika.

Wcześniej, o 10.30 w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy Eucharystii w intencji ofiar przewodniczył bp Roman Pindel, a koncelebrowali kapłani z Oświęcimia.W modlitwie uczestniczyli głównie więźniowie przybyli z terenu Polski. Była grupa więźniów z Warszawy, którzy do KL Auschwitz trafili w 1944 r. po Powstaniu Warszawskim.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody będą miały szczególny charakter ze względu na wiele rocznic przypadających w roku 2014. W tym roku minie 70 lat od rozpoczęcia deportacji do obozu Żydów z Węgier.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy, między 15 maja a 9 lipca 1944 r., niemieccy naziści przewieźli do Auschwitz z Węgier ok. 438 tys. żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość z nich zamordowano w komorach gazowych natychmiast po przyjeździe. Była to największa operacja zagłady w historii obozu Auschwitz.

W tym roku przypada również m.in. 70. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager w Birkenau, podczas której zamordowano pozostałych jeszcze przy życiu więźniów Romów i Sinti, 70. rocznica deportacji do Auschwitz prawie 13 tysięcy Polaków aresztowanych w trakcie powstania warszawskiego, 70. rocznica likwidacji getta w Łodzi,  jak również 70. rocznica buntu więźniów z Sonderkommando w Auschwitz.