Szamanka członkiem Komisji Europejskiej

PAP |

publikacja 22.10.2014 13:12

Parlament Europejski zatwierdził w środę w Strasburgu nową Komisję Europejską, którą pokieruje Jean-Claude Juncker. Za powołaniem nowej KE głosowało 423 europosłów, przeciw było 209, a 67 wstrzymało się od głosu. W jej składzie znalazła się m.in. słoweńska komisarz, która jest... szamanką.

Szamanka członkiem Komisji Europejskiej PATRICK SEEGER /PAP/EPA Violeta Bulc

Pozytywny wynik głosowania oznacza, że nowa Komisja Europejska przystąpi do pracy 1 listopada.

A oto małe "who is who" nowej Komisji:

JEAN-CLAUDE JUNCKER - PRZEWODNICZĄCY KE

Luksemburg, centroprawicowy, 59 lat. Przez ponad 18 lat był premierem Luksemburga. Szefowie państw i rządów UE mianowali go na przewodniczącego KE w lipcu mimo sprzeciwu Wielkiej Brytanii, a następnie na stanowisku zatwierdził go PE. Chce centralizacji władzy, obiecuje "polityczną, a nie technokratyczną" Komisję, w której skład wejdzie kilkunastu byłych ministrów i premierów. Nowa KE ma koncentrować się na ożywieniu gospodarczym i odzyskaniu zaufania tych wyborców, którzy w majowych eurowyborach poparli partie eurosceptyczne.

FEDERICA MOGHERINI - SZEFOWA UNIJNEJ DYPLOMACJI

Włochy, centrolewicowa, 41 lat. Nominowana przez szefów państw i rządów mimo zastrzeżeń krajów Europy Wschodniej, które twierdziły, że jest zbyt miękka wobec Rosji, kraju będącego głównym dostawcą gazu do Włoch. Zapowiada, że wniesie do KE młodzieńczą energię, rozliczy Rosję za działania na Ukrainie oraz będzie się angażować w stosunki z Iranem i światem arabskim. W trakcie przesłuchania w PE oświadczyła, że w ciągu następnych pięciu lat UE będzie musiała "zrewidować relacje z Rosją".

FRANS TIMMERMANS - PIERWSZY WICEPRZEWODNICZĄCY KE

Holandia, centrolewicowy, 53 lata. Ma być prawą ręką Junckera; odpowiadać za poprawę unijnych regulacji, czuwać nad przestrzeganiem zasad Karty Praw Podstawowych i praworządności w UE, a także realizować inne zapowiedzi szefa. Były dyplomata i minister spraw zagranicznych, poliglota, zna m.in. rosyjski, którego nauczył się podczas służby wojskowej. Według europosłów do swoich obowiązków zamierza dodać wspieranie zrównoważonego rozwoju, aby złagodzić obawy obrońców środowiska dotyczące przyszłego komisarza ds. energii i polityki klimatycznej.

KRISTALINA GEORGIEWA - WICEPRZEWODNICZĄCA KE DS. BUDŻETU I ZASOBÓW LUDZKICH

Bułgaria, centroprawicowa, 61 lat. Była ekonomistka Banku Światowego, w kończącej kadencję Komisji odpowiadała za pomoc humanitarną. Na to stanowisko została mianowana przez bułgarski rząd w ostatnim momencie, po odrzuceniu przez PE pierwszej kandydatki władz w Sofii. Kompetencje a także płeć sprawiły, że została wysunięta na wysokie stanowisko. Zyskała poparcie centrolewicy po przesłuchaniu w PE.

MAROSZ SZEFCZOVICZ - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. UNII ENERGETYCZNEJ

Słowacja, centrolewicowy, 48 lat. Zasiada w ustępującej KE, gdzie odpowiada za stosunki między instytucjami UE i sprawy administracyjne. Były ambasador w Brukseli i Izraelu. Studiował w ZSRR, Francji i USA. Juncker planował mu początkowo powierzyć tekę transportową, ale po odrzuceniu przez PE pierwszej słoweńskiej kandydatki Alenki Bratuszek dokonał zmian w podziale kompetencji i wyznaczył Szefczovicza na swego zastępcę, odpowiedzialnego za sprawy unii energetycznej. Tekę transportową ma objąć nowa słoweńska kandydatka Violeta Bulc.

JYRKI KATAINEN - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. MIEJSC PRACY, WZROSTU I KONKURENCYJNOŚCI

Finlandia, centroprawicowy, 42 lata. Do czerwca był premierem, a następnie komisarzem ds. gospodarczych i walutowych. Zwolennik ostrej polityki fiskalnej w strefie euro, bliski współpracownik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Będzie nadzorował Moscoviciego, Hilla, Thyssena, Bieńkowską, Cetu i innych.

VALDIS DOMBROVSKIS - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. EURO I DIALOGU SPOŁECZNEGO

Łotwa, centroprawicowy, 43 lata. Fizyk, który został ekonomistą, ministrem finansów, a do stycznia utrzymywał się na stanowisku szefa rządu, mimo wprowadzania rygorystycznych reform strukturalnych i cięcia płac, by walczyć z kryzysem i wprowadzić kraj do strefy euro. Złożył dymisję po katastrofie w supermarkecie w Rydze. Kolejny zwolennik ostrej polityki fiskalnej, także będzie nadzorował pracę Moscoviciego, Hilla, Thyssena, Bieńkowską i innych. Na przesłuchaniu w PE bronił korzyści płynących z euro, podkreślając przy tym, że nie istnieją zapisy, które uniemożliwiałyby krajom zrezygnowanie ze wspólnej waluty.

ANDRUS ANSIP - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. WSPÓLNEGO RYNKU CYFROWEGO

Estonia, liberał, 58 lat. Chemik i były członek Komunistycznej Partii Estonii. Do maja, przez dziewięć lat, był premierem. Utrzymywał popularność mimo trudności związanych ze spełnieniem warunków przyjęcia euro w 2011 r. Krytyk rosyjskiego ekspansjonizmu. Podczas przesłuchania w PE krytykował też dobieranie sobie przez światowe koncerny technologiczne najwygodniejszych systemów podatkowych w krajach UE.

VERA JOUROVA - KOMISARZ DS. SPRAWIEDLIWOŚCI, KONSUMENTÓW I RÓWNOUPRAWNIENIA PŁCI

Czechy, liberałka, 50 lat. Była minister ds. rozwoju regionalnego, członkini ugrupowania ANO 2011 miliardera i ministra finansów Andreja Babisza. W 2006 r. była tymczasowo aresztowana w związku z podejrzeniem, że nadużyła funduszy unijnych, gdy była w rządzie. Śledztwo nie potwierdziło zarzutów, a Jourova wywalczyła odszkodowanie. Po przesłuchaniu centrolewica domagała się od Czeszki dodatkowych wyjaśnień.

GUENTHER OETTINGER - KOMISARZ DS. GOSPODARKI I SPOŁECZEŃSTWA CYFROWEGO

Niemcy, centroprawicowy, 60 lat. Odchodzący komisarz ds. energii. Były premier Badenii–Wirtembergii. Choć można odnieść wrażenie, że unijne mocarstwo obejmuje stosunkowo skromną tekę, to Niemcom w rzeczywistości zależy na wzmocnieniu ochrony danych na całym świecie. Podczas przesłuchania podkreślał, że przedstawi propozycje zreformowania zasad dotyczących praw autorskich i będzie chciał upewnić się, że rządy podczas negocjacji nie doprowadzą do osłabienia zapisów chroniących neutralność sieci.

PIERRE MOSCOVICI - KOMISARZ DS. GOSPODARCZYCH I MONETARNYCH, PODATKÓW I CEŁ

Francja, centrolewicowy, 57 lat. Syn znanego rumuńskiego psychologa i polskiej psychoanalityk. Minister ds. europejskich w latach 1997-2002; minister finansów w rządzie Francois Hollande'a od 2012 r. do kwietnia br. Podczas przesłuchania centroprawicowi eurodeputowani uznali go za "mało wiarygodnego", choć kandydat zapewniał, że będzie narzucał Paryżowi unijną dyscyplinę ws. deficytu budżetowego w takim samym stopniu jak innym krajom. Zmuszony pisemnie odpowiedzieć na dodatkowe pytania europosłów, oświadczył, że jest gotów ukarać Francję za łamanie unijnego prawa.

MARIANNE THYSSEN - KOMISARZ DS. ZATRUDNIENIA, SPRAW SOCJALNYCH, KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I MOBILNOŚCI ZAWODOWEJ

Belgia, centroprawicowa, 58 lat. Wieloletnia członkini PE i była przewodnicząca Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Flamandzkiej (CD&V). Belgia zgłosiła swojego kandydata jako ostatni kraj z UE, ponieważ od majowych wyborów państwo pozostawało bez rządu i brakowało porozumienia sceny politycznej w tej sprawie.

CORINA CRETU - KOMISARZ DS. POLITYKI REGIONALNEJ

Rumunia, centrolewicowa, 47 lat. Była rzeczniczka byłego prezydenta Iona Iliescu, następnie rumuńska deputowana i członkini PE.

JOHANNES HAHN - KOMISARZ DS. POLITYKI SĄSIEDZTWA I NEGOCJACJI AKCESYJNYCH

Austria, centroprawicowy, 56 lat. W odchodzącej KE zajmuje się polityką regionalną. Były szef firmy produkującej sprzęt hazardowy. W trakcie przesłuchania przyznał, że w ciągu najbliższych pięciu lat UE nie przyjmie zapewne nowych krajów. Zastrzegł, że nie oznacza to wstrzymania procesu toczących się negocjacji akcesyjnych z takimi krajami, jak Turcja czy Serbia. Opowiedział się za sankcjami wobec Rosji, do czego jego kraj odnosi się z dystansem.

DIMITRIS AVRAMOPOULOS - KOMISARZ DS. MIGRACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Grecja, centroprawicowy, 61 lat. Od czerwca br. minister obrony, a wcześniej burmistrz Aten i szef dyplomacji. Grecja jest w grupie krajów UE, próbujących powstrzymać falę nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Na przesłuchaniu ocenił, że najlepszym sposobem walki z tym problemem jest utworzenie ram prawnych dotyczących imigracji. Zaznaczył, że konieczne jest wzmocnienie unijnych granic na Morzu Śródziemnym.

VYTENIS POVILAS ANDRIUKAITIS - KOMISARZ DS. ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI

Litwa, centrolewicowy, 63 lata. Kardiochirurg, urodzony na Syberii, dokąd deportowani zostali jego rodzice. Wieloletni opozycjonista. Został oczyszczony z zarzutów korupcji, z powodu których w 2004 r. odszedł z parlamentu. Minister zdrowia od 2012 r. do lipca 2014 r. Podczas przesłuchania w PE zapewnił, że nie pozwoli, by umowa o wolnym handlu z USA zmusiła UE do zaakceptowania "chlorowanych kurczaków".

JONATHAN HILL - KOMISARZ DS. STABILNOŚCI FINANSOWEJ, USŁUG FINANSOWYCH I UNII RYNKÓW KAPITAŁOWYCH

Wielka Brytania, konserwatysta, 54 lata. Doradca premiera Johna Majora w latach 90., w przeszłości właściciel firmy lobbystycznej. Brytyjski premier David Cameron, który próbował zablokować kandydaturę Junckera, pochwalił nominację Hilla, uznając, że jego teka ma znaczenie dla brytyjskich interesów gospodarczych. Obawiając się, że może bronić interesów londyńskiego City, europosłowie wyznaczyli mu dodatkowe przesłuchanie.

ELŻBIETA BIEŃKOWSKA - KOMISARZ DS. RYNKU WEWNĘTRZNEGO, PRZEMYSŁU I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Polska, centroprawicowa, 50 lat. W ostatniej chwili jej teka została poszerzona o politykę kosmiczną, zaś uszczuplona - o sektor leków i wyrobów medycznych. Była wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju. Zarówno premier, jak i media często chwaliły ją za tempo wykorzystania pieniędzy unijnych. Za jej kadencji na stanowisku szefowej resortu ds. funduszy europejskich Polsce udało się wywalczyć największy budżet unijny na lata 2014-2020. Mówi o sobie, że jest urzędnikiem z powołania.

MIGUEL ARIAS CANETE - KOMISARZ DS. ENERGII I POLITYKI KLIMATYCZNEJ

Hiszpania, centroprawicowy, 64 lat. Podczas przesłuchań jego los stał pod znakiem zapytania. Europosłowie obawiali się, że może dojść do konfliktu interesów, gdyż członkowie jego rodziny mają udziały w firmach naftowych. Ku oburzeniu Zielonych, ostatecznie centrolewica go poparła, po tym jak do obowiązków wiceprzewodniczącego Timmermansa dodano wspieranie zrównoważonego rozwoju.

NEVEN MIMICA - KOMISARZ DS. WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ I ROZWOJU

Chorwacja, centrolewicowy, 61 lat. Mianowany komisarzem ds. ochrony konsumentów, gdy Chorwacja przystąpiła do UE w ubiegłym roku. Doświadczony polityk, z wykształcenia ekonomista. Prowadził m.in. negocjacje akcesyjne Chorwacji do UE i Światowej Organizacji Handlu. Pracował też w ambasadach Chorwacji w Ankarze i Kairze. Podczas przesłuchania oświadczył, że Unia powinna bardziej aktywnie promować rozwój biedniejszych krajów, "być graczem, a nie tylko płatnikiem".

MARGRETHE VESTAGER - KOMISARZ DS. KONKURENCJI

Dania, liberałka, 46 lat. Zyskała szacunek w UE jako duńska minister gospodarki; na stanowisku była od 2011 r. do września br. Zapewniła europosłów, że odpowiadając za ważną tekę, nie da się zastraszyć państwom członkowskim czy dużym firmom.

VIOLETA BULC - KOMISARZ DS. TRANSPORTU

Słowenia, liberałka, 50 lat. Studiowała m.in. w San Francisco, pracowała w Dolinie Krzemowej. Po powrocie do Słowenii zaczęła pracę w państwowej firmie telekomunikacyjnej, a następnie została współzałożycielką firmy Telemach. Jest też właścicielką firmy consultingowej Vibacom. W młodości była gwiazdą koszykówki, ma czarny pas w taekwondo, uczyła samoobrony. Jest też wyszkolonym szamanem, uprawia firewalking (chodzi po rozżarzonym węglu).

CECILIA MALMSTROEM - KOMISARZ DS. HANDLU

Szwecja, liberałka, 46 lat. W odchodzącej KE zajmuje się sprawami wewnętrznymi. Była minister ds. europejskich i eurodeputowana. Obiecała, że nie pozwoli na to, by pod naciskiem Rosji wprowadzano poprawki do umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Zapewniała też eurodeputowanych, że międzynarodowe korporacje z USA nie będą mogły wykorzystać umowy handlowej, by zmusić kraje Unii do słabszej ochrony konsumentów.

KARMENU VELLA - KOMISARZ DS. ŚRODOWISKA, GOSPODARKI MORSKIEJ I RYBOŁÓWSTWA

Malta, centrolewicowy, 64 lata. Architekt, inżynier i wieloletni minister. Podczas przesłuchania eurodeputowani wytykali mu, że jego kraj niedostatecznie chroni ptaki wędrowne przed kłusownikami. Zapewnił, że będzie egzekwował przestrzeganie unijnych przepisów przez wszystkie kraje.

TIBOR NAVRACSICS - KOMISARZ DS. EDUKACJI, MŁODZIEŻY I OBYWATELSTWA

Węgry, centroprawicowy, 48 lat. Był ministrem sprawiedliwości, a potem spraw zagranicznych w rządzie premiera Viktora Orbana, któremu europejska lewica i liberałowie zarzucają naruszanie demokratycznych zasad, w tym wolności mediów. W odpowiedziach pisemnych ostrożnie próbował się zdystansować od rządu Orbana, ale mimo to komisja PE ds. kultury odrzuciła jego kandydaturę, apelując o powierzenie mu innej teki. Ostatecznie zadania Węgra zostały uszczuplone o sprawy obywatelstwa.

CARLOS MOEDAS - KOMISARZ DS. BADAŃ, NAUKI I INNOWACJI

Portugalia, centroprawicowy, 44 lata. Pracował jako inżynier we Francji, a dzięki studiom MBA na Uniwersytecie Harvarda objął stanowisko w dziale do spraw przejęć i fuzji w banku Goldman Sachs. Założył własną firmę inwestycyjną i negocjował program pomocowy dla Portugalii z KE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.

PHIL HOGAN - KOMISARZ DS. ROLNICTWA I ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Irlandia, centroprawicowy, 54 lata. Były licytator, od 25 lat członek irlandzkiego parlamentu. Do lipca br. był ministrem środowiska.

CHRISTOS STYLIANIDES - KOMISARZ DS. POMOCY HUMANITARNEJ I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Cypr, centroprawicowy, 56 lat. Były rzecznik rządu i członek parlamentu od 2006 r. do 2013 r. Po majowych eurowyborach został członkiem PE.