Donnie Darko

Piotr Drzyzga

publikacja 18.04.2016 05:00

Film kultowy? Bez wątpienia. Wszak od chwili premiery ma swoich oddanych fanów, którzy oglądali go już dziesiątki razy i po każdym seansie są w stanie zobaczyć w nim coś nowego - inaczej zinterpretować daną postać, wypowiedź, zakończenie, następnie zaś wykłócać się z innymi maniakami tej produkcji na internetowych forach.

Donnie Darko mat. prasowy

Co ciekawe, często wybieraną przez wielbicieli „Donniego Darko” ścieżką interpretacyjną jest ścieżka religijna. To także jeden ze 111 filmów z duszą, a więc tych tytułów, które Marek Rymuszko, Przemysław Nowakowski, Wojciech Chudziński uznali za filmy, mające w sobie „rodzaj ulotnego, metafizycznego signum”. „To swoiste arcydzieło - osobny interpretacyjny wszechświat, pełen zagadek, alegorii i symboli, które poruszają nasze emocje i najczulsze struny ludzkiej duszy” – piszą autorzy książki „111 filmów z Duszą. Metafizyka w kinie”.

Dla mnie ten wyreżyserowany przez Richarda Kelly’ego film to przede wszystkim opowieść o trudach okresu dojrzewania. Tytułowym bohaterem jest tu uczeń amerykańskiej szkoły średniej, który nie potrafi poradzić sobie z otaczającą go rzeczywistością. Zaczyna dostrzegać wady swoich rodziców, zakłamanie nauczycieli oraz to, co chyba najważniejsze w tym obrazie - uświadamia sobie fakt, że jest śmiertelny… Coraz więcej lęków, coraz więcej problemów. Do tego przewidzenia, urojenia, lunatykowanie. Wizyty u psychologa stają się więc koniecznością.

Typowe, młodzieżowe kino obyczajowe? W dużej mierze tak. Jedyne co zakłóca realizm tej historii, to wspomniane wcześniej wizje i urojenia Donniego, granego przez Jake’a Gyllenhaala (właśnie od tej roli na dobre zaczęła się jego aktorska kariera).

Chłopak co jakiś czas widzi bowiem demonicznego, dwumetrowego królika, który przekazuje mu dziwne informacje. Mowa w nich m.in. o światach równoległych, podróżach w czasie, czy nadciągającej apokalipsie.

Jak już wiemy, kondycja psychiczna Donniego nie jest najlepsza, więc myślę, że to ona może być powodem jego przewidzeń. Ale to tylko moje, skromne zdanie. Fani filmu interpretują ten nakręcony w 2001 roku obraz inaczej.

Jedni w bohaterze widzą współczesnego mesjasza, bo sam Donnie zastanawia się, czy przypadkiem nim nie jest. Inni porównują go do Joanny D’Arc (ze względu na podobnie brzmiące nazwisko oraz wizje i głosy). Jest wreszcie wątek zbliżającego się końca świata, a więc kwestii, którą poruszają chyba wszystkie znane nam religie. Dlatego też niniejszy tekst znalazł się w naszym portalowym dziale „Religie i popkultura”.

Przy okazji warto dodać, że „Donnie Darko” został niedawno umieszczony na youtube’owym kanale dystrybuującej go firmy Kino Świat. Można go więc teraz bezpłatnie i legalnie obejrzeć w internecie. I samemu wyrobić sobie zdanie.

Kino Swiat VOD Donnie Darko (2001) cały film lektor PL