Kończy się 1438 rok według kalendarza muzułmańskiego

PAP |

publikacja 20.09.2017 23:45

Polscy wyznawcy islamu kończą w środę 1438 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości.

Kończy się 1438 rok według kalendarza muzułmańskiego HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Zdjęcie z meczetu w Bohonikach

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 r. według kalendarza gregoriańskiego.

Rok w tym kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.

Wśród polskich wyznawców islamu nie na zwyczaju świętowania końca roku muzułmańskiego podobnego do sylwestra. W pierwszy dzień nowego roku odprawiane są okolicznościowe modlitwy.

"W działalności Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP był to w sumie udany rok, zarówno pod względem działalności religijnej, edukacyjnej, wydawniczej i inwestycyjnej, jak również pod względem kontaktów międzynarodowych" - powiedział PAP przewodniczący MZR, mufti Tomasz Miśkiewicz.

To najważniejsza i najstarsza w kraju organizacja polskich wyznawców islamu, skupia m.in. polskich Tatarów, których przodkowie ponad 600 lat temu osiedlili się na ziemiach dawnej RP.

Mówiąc o inwestycjach, Tomasz Miśkiewicz, przypomniał oddanie do użytku Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli oraz zakup na własność od miasta, po wielu latach starań, nieruchomości z Domem Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, z której miejscowi Tatarzy korzystają od 1981 r.

Dodał, że oprócz stałych, cyklicznych wydawnictw, takich jak Rocznik Tatarski i Przegląd Tatarski, w tym roku ukazała się seria książek religijnych dla dzieci. W ramach obchodów 620-lecia osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim delegacje polskich muzułmanów odwiedziły Białoruś i Litwę, gdzie spotykały się z tamtejszą społecznością wyznawców islamu.

Miśkiewicz przyznał, że Związek niepokoją coraz częstsze incydenty - jak je określił - "islamofobiczne, rasistowskie" wobec społeczności muzułmańskiej, w szczególności wobec migrantów przebywających w Polsce.

"Tatarzy - obywatele polscy - nie mają bezpośrednio większych problemów" - powiedział PAP, zaznaczając przy tym, że jednak nastroje, które panują w społeczeństwie oraz poglądy manifestowane przez organizacje określające się jako narodowe, niepokoją również polskich muzułmanów.

Przedstawiciele MZR liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy.