publikacja 01.02.2010 14:08

Chociaż różnice, które zgłębiamy w dialogu międzyreligijnym mogą niekiedy wydawać się przeszkodami, nie powinny one rzucać cienia na wspólne poczucie respektu i szacunku dla tego co powszechne, absolutne i dla prawdy, nakazującej ludziom religijnym, aby nade wszystko rozmawiali ze sobą... - Benedykt XVI

Psalmy i modlitwy sinto

Starożytne modlitwy religii sinto tzw. „Norito”, sformułowane w klasycznym języku, podobnie jak psalmy, są modlitwami dziękczynienia, błogosławieństwa i prośby. Wyrażają one pierwotne wierzenia Japończyków, że w słowach tkwi duchowy element tzw. „kotodama” – „dusza słowa”. „Norito” nawiązują m.in. do 27 różnych świąt w kalendarzu tej religii. Ich najstarszy istniejący do dziś zapis znajduje się w kronice Engi Shuki z 927 r.

O podobieństwach Psalmów i modlitw religii sinto – pisze w swojej pracy doktorskiej z teologii pochodząca z Japonii siostra Keiko Momosaki. Pod koniec ub. r. obroniła pracę na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Więcej:.



Świat widziany spod burki

Bérengère Lefranc - francuska dziennikarka i artystka – postanowiła przeprowadzić ubiegłego lata niezwykle interesujący, acz kontrowersyjny eksperyment.

Lefranc przez cały miesiąc nosiła burkę, by zbadać reakcje Francuzów na widok islamskiej kobiety. Niedawno opublikowała swe spostrzeżenia w książce zatytułowanej "Un voile", która rozpętała prawdziwą burzę. I to nie tylko nad Sekwaną, ale także w Niemczech.

Przechodnie na widok odzianej w kwef kobiety potrafili ją wyzywać, opluwać i szturchać, by o notorycznym wytykaniu palcami nie wspomnieć. Strachliwe dzieci uciekały przed nią w popłochu, zaś te nieco bardziej odważne, szczypały ją, by sprawdzić czy przypadkiem nie jest ona… duchem. Kiedy znów próbowała wejść do supermarketu w swej liliowej szacie, ochroniarze wypraszali ją ze sklepu. Więcej:.



Wydarzenie na wzgórzu Tepeyac

Dziesięć lat po upadku Montezumy, Matka Boża ukazuje się na wzgórzu Tepeyac na obrzeżach stolicy, gdzie od dawna oddawano cześć Tonantzin „czcigodnej Matce”

W objawieniu Maryi jednoczą się atrybuty męskie i żeńskie, którymi są słońce oraz księżyc, ponieważ u Azteków bóstwa były zarazem rodzaju męskiego i żeńskiego. Słońce i księżyc to dwa wielkie bóstwa azteckie, których aspektami posługuje się Maryja. Jej tunika jest koloru czerwonego, który symbolizuje życie i wskazuje na Wschód, gdzie każdego poranka rodzi się ono, po bolesnych doświadczeniach nocy. Więcej:.



Twarz bóstwa Majów

Hiszpańscy naukowcy odkryli w ruinach miasta Majów w Gwatemali wielką wyrzeźbioną głowę mitycznej istoty - prawdopodobnie bóstwa - informuje serwis internetowy Think Spain.

Znalezisko ma u podstawy 2,8 metra długości i 3 metry szerokości, a jego wysokość wynosi 1,5 metra. Wyrzeźbiona w stiuku głowa przetrwała w dżungli przez stulecia w doskonałym stanie, zachowując część swoich oryginalnych kolorów. Odkrycia dokonał zespół archeologów na stanowisku w Chilonche, w pokrytych bujną roślinnością ruinach miasta Majów w departamencie El Peten na północy Gwatemali.
Więcej:.



Chasydzi w Lelowie

Tańcząc przez długie godziny, chasydzi przemienili ponurą, brudną salę GS-u w pełen światła przedsionek nieba. Szeptali modlitwy nad grobem Dawida z Lelowa, wierząc, że cadyk ma zdolność przekazania ich Temu, którego Imienia nie odważają się głośno wymawiać.

Zwariowany to on jest! – opowiadał o cadyku Dawidzie Bidermanie (1746–1814) woźnica, który przyjechał do Widzącego z Lublina. – Z czego on żyje wraz z żoną i wszystkimi swymi dużymi i małymi dzieciakami? Stoi w swoim sklepiku i sprzedaje tylko tyle, by starczyło na dany dzień. „Czy nie lepiej, byście kupili tam na prawo u wdowy?” – mówi do klienta. – „Albo naprzeciw u tego pobożnego człowieka, znacznie uczciwszego ode mnie?”. A gdy już pozbędzie się klienta, siada i uczy się. Popatrzcie tylko, czy to nie wariactwo? Więcej:.



Islam i Zachód potrzebują siebie nawzajem

Pomimo paraliżu świata muzułmańskiego i kryzysu na Zachodzie, zapominającym o swych korzeniach, islam i Zachód potrzebują siebie nawzajem – uważa ks. Samir Khalil Samir S.I.

Ten urodzony w Kairze wybitny znawca chrześcijańskiego Wschodu oraz problematyki islamskiej jest m.in. wykładowcą Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie. Agencja „Asianews” opublikowała jego refleksję w kontekście planowanego w październiku przyszłego roku Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Więcej:.



Talmud babiloński. Traktat Chagiga

Traktat Chagiga należy do Talmudu - źródła mało w Polsce znanego i do tej pory nieopublikowanego w całości po polsku, a ważnego zarówno dla studiów nad judaizmem, jak i literaturą żydowską i wczesnochrześcijańską.

Dotychczas ukazało się zaledwie kilka traktatów talmudycznych. Autor tłumaczenia, Gwido Zlatkes, pracownik Uniwersytetu Kalifornijskiego, podjął się pracy bezprecedensowej.

Przełożył zarówno Misznę jak i Gemarę, przybliżając polskiemu czytelnikowi meandry dzieła owianego w Polsce tajemnicą, nieznanego z powodu bariery językowej i kulturowej.(...)

Talmud – podobnie jak Tanach (Pisma święte) – jest środkiem przekazu świętych tradycji następnym pokoleniom wyznawców judaizmu, a jednocześnie źródłem jego poznania na różnych etapach rozwoju. Sam termin talmud został przyjęty do języka polskiego z hebrajskiego. Więcej:.