Religie świata w dialogu

publikacja 22.03.2010 08:19

Jak islam ocenia chrześcijaństwo? Czy między buddyzmem a judaizmem zachodzą jakieś podobieństwa? Ile hinduscy uczeni wiedzą o Biblii? I jak każda z religii patrzy na pozostałe? Gdzie spotykają się w wierze, a gdzie są nie do pogodzenia?

Religie świata w dialogu RELIGIE ŚWIATA W DIALOGU red. Udo Tworuschka w serii "Wyobraźnia dialogu", nr. 5 pod redakcją ks. Jerzego Stranza Święty Wojciech, Poznań 2010 stron: 270

Najnowsza publikacja Księgarnii Św. Wojciecha - pod redakcją Udo Tworuschki - pokazuje, jak postrzega się wzajemnie i jak ocenia pięć wielkich religii świata: judaizm, chrześcijaństwo różnych wyznań, islam, hinduizm i buddyzm. Uczy, jak rozwijać wzajemne relacje, które instytucje i organizacje angażują się w dialog międzyreligijny i jak wygląda współpraca między religiami w różnych krajach i na różnych kontynentach... Seria „Wyobraźnia Dialogu” jest odpowiedzią na widoczną w naszym stuleciu potrzebę rozwoju sztuki myślenia dialogicznego, cierpliwego i odważnego tworzenia kultury dialogu na miarę problemów trzeciego tysiąclecia.

Wyrosła z przekonania, że każda religia i kultura jest inspiracją do zastanowienia nad tajemnicą świata, a w szczególności nad różnorodnością dróg i doświadczeń człowieka. Dialog zaczyna się bowiem od akceptacji i szacunku wobec drugiego, od zrozumienia, że „inność” nie jest zagrożeniem, powodem do nieufności i podziału. Wyobraźnia dialogu pomaga uszanować godność każdego człowieka w tajemnicy ikonicznego podobieństwa do Stwórcy – Boga, który „był – dzięki Bogu! – od zawsze Bogiem wszystkich ludzi” (W. Bühlmann).

Seria „Wyobraźnia Dialogu” pod redakcją ks. Jerzego Stranza ukazuje się we współpracy ze Stowarzyszeniem COEXIST.