Konferencja o dialogu

PJiKA UMK

publikacja 27.09.2010 15:15

W dniach 18-19 października 2010 roku Pracownia Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Instytutem Dialogu „Dunaj” organizuje konferencję popularno- naukową „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania.”

Konferencja o dialogu

W dniach 18-19 października 2010 roku Pracownia Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Instytutem Dialogu „Dunaj” organizuje konferencję popularno- naukową „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania.” objętą honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Pana Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia, Pana Michała Zaleskiego.

Nasza inicjatywa wpisuje się w podejmowane przez różne instytucje działania o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, promujące dialog między cywilizacjami i religiami oraz współpracę międzynarodową opartą na tolerancji i uznaniu unikalności wkładu różnych kultur i religii w rozwój ludzkości, co prowadzić ma do zbliżenia chrześcijaństwa i islamu oraz przezwyciężenia stereotypów wynikających z wzajemnej nieznajomości.

Jej celem jest zatem propagowanie idei dialogu międzyreligijnego, przedstawienie genezy i historii dialogu pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, analiza zasad konstruktywnego dialogu pomiędzy tymi wyznaniami, omówienie zagrożeń i wyzwań, jakie stoją przed owym dialogiem u progu XXI wieku.

W programie konferencji znajdzie się szereg spotkań z orientalistami, kulturoznawcami, religioznawcami, politologami, historykami i reprezentantami innych dyscyplin naukowych związanych z tematem, w tym z wybitnymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej (USA, Niemcy, Rosja) sceny naukowej i znawcami problematyki dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego (Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, Muzułmański Związek Religijny w RP). Jednym z punktów programu będzie koncert muzyki poważnej w wykonaniu Camerata Vladislavia dedykowany Janowi Pawłowi II, który odegrał szczególną rolę na płaszczyźnie dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego.

Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja zainicjuje cykl podobnych spotkań, które odbywać się będą w październiku każdego roku i wpiszą się na stałe w kalendarz imprez kulturalno – naukowych Torunia. Jesteśmy przekonani, że przygotowując konferencję wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i że spotka się ona z dużym zainteresowaniem, zarówno studentów i pracowników naukowych, mieszkańców naszego miasta i województwa, jak i lokalnych mediów, podobnie jak miało to miejsce w przypadku organizowanych przez Pracownię „Dni Kultury Arabskiej”, które zawsze oceniano bardzo pozytywnie. Zarówno współorganizatorzy, jak i odbiorcy, kierowali do nas wyrazy podziękowania i gratulacji profesjonalnej organizacji i niezwykłej atmosfery imprezy, która pozwoliła choć w części zaspokoić potrzebę poznania świata arabskiego i muzułmańskiego.

W związku z tym, że nasza inicjatywa nie ma charakteru stricte naukowego, ale popularno-naukowy, naszym zamiarem jest zaproszenie do udziału w niej nie tylko naukowców i studentów, ale szerokiego grona mieszkańców Torunia zainteresowanych światem arabsko muzułmańskim i tematyką dialogu między cywilizacjami i religiami.

Jesteśmy pewni, ze  konferencja „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania” – jako wydarzenie o charakterze kulturalnym, naukowym, społecznym - stanowić będzie ciekawy wkład w życie kulturalne Torunia
i przyczyni się do budowania dobrego wizerunku Uczelni, naszego Miasta i Województwa, a także przyczyni do nawiązania kontaktów i owocnej współpracy z przedstawicielami arabskich placówek dyplomatycznych w RP. W uroczystości otwarcia konferencji i spotkaniach przewidzianych na pierwszy dzień wydarzenia udział wezmą władze Uczelni, Miasta i Województwa, a także przedstawiciele ambasad.

Jednym z procesów, a jednocześnie ogromnych wyzwań, kształtujących oblicze XXI wieku jest dialog między cywilizacjami, którego nieodłącznym elementem jest dialog międzyreligijny. Zarówno przedstawiciele poszczególnych wyznań, jak i ich badacze, są zgodni w opinii, że dialog ten jest możliwy i potrzebny, ale wymaga wzajemnego poszanowania, tolerancji i zrozumienia punktu widzenia drugiej strony. Utrudniają go zakorzenione w świadomości ich wyznawców stereotypy dotyczące wzajemnego postrzegania się, które narosły przez lata, a które wciąż wywołują negatywne emocje i stanowią przeszkodę w rewizji poglądów na temat drugiej strony, dodatkowo potęgowane są oskarżeniami o wzajemne krzywdy.

Konieczna jest więc akceptacja, okazywanie dobrej woli i autentyczna chęć dialogu opartego na wzajemnym zaufaniu i otwarciu na odmienności, poszanowaniu cudzej tożsamości i integralności. Temu służyć powinny spotkania ludzi różnych religii, tworzące nić porozumienia i łamiące stereotypy, służące zdobywaniu wiedzy o sobie nawzajem, to bowiem leży u podstaw konstruktywnego dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego.

Z chrześcijańskiego punktu widzenia dialog ten nabiera szczególnie ważnego znaczenia tu i teraz, kiedy Kościoły naszego kontynentu stają w obliczu rosnącej obecności muzułmanów, która zmienia sytuację historyczną, kulturową i religijną Europy, zdominowaną jeszcze do niedawna przez chrześcijaństwo. Stąd potrzeba podjęcia działań o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, promujących dialog między cywilizacjami i religiami oraz współpracę międzynarodową opartą na tolerancji i uznaniu unikalności wkładu różnych kultur i religii w rozwój ludzkości, prowadzących do wzajemnego poznania chrześcijaństwa i islamu oraz  przezwyciężenia stereotypów wynikających z wzajemnej nieznajomości.

Jedną z takich inicjatyw jest konferencja  „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania”, która stanowić ma swego rodzaju odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II zachęcające „wszystkich wierzących, chrześcijan i muzułmanów, do lepszego wzajemnego poznania, do prowadzenia dialogu, by móc w pokoju współistnieć i wzajemnie się ubogacać”.

Celem konferencji jest propagowanie idei dialogu międzyreligijnego, przedstawienie genezy i historii dialogu pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, analiza zasad konstruktywnego dialogu pomiędzy tymi wyznaniami, omówienie zagrożeń i wyzwań, jakie stoją przed owym dialogiem u progu XXI wieku.

 

GDZIE I KIEDY?

18-19 PAŹDZIERNIKA 2010

WYDZIAŁ FILOLOGICZNY UMK

COLLEGIUM MAIUS

UL. FOSA STAROMIEJSKA 3

SALA nr 307 im. PROF. L. KOLANKOWSKIEGO

 

PROGRAM KONFERENCJI  NA NASTĘPNEJ STRONIE

PROGRAM KONFERENCJI

Poniedziałek 18.10.2010

11.00 – 11.30 Otwarcie konferencji.

Wystąpienie dr hab. Czesława Łapicza, prof. UMK.

Wystąpienie J.M. Rektora UMK, prof. dr hab. Andrzeja Radzimińskiego.

Wystąpienie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Piotra Całbeckiego.

Wystąpienie Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego.

 

Sesja I  Moderator: dr hab. Czesław Łapicz, prof. UMK.

11.30 – 11.50  Prof. Eugeniusz Sakowicz (UKSW, Warszawa), Pedagogiczny wymiar dialogu chrześcijańsko - muzułmańskiego w świetle nauczania Jana Pawła II.

11.50 – 12.10  Dr hab. Selim Chazbijewicz, prof. UWM (UWM, Olsztyn), Dialog chrześcijańsko-muzułmański w Polsce. Jego historia i perspektywy.

12.10 – 12.30  Mufti RP Tomasz Miśkiewicz (MZR, Warszawa), Muzułmański Związek Religijny w RP a Kościół Katolicki w Polsce. Perspektywy dialogu.

12.30 – 12.50 Dr Agata Skowron–Nalborczyk (RWKM, UW, Warszawa), Jednakowe słowo dla nas i dla was - następstwa wyjątkowego gestu muzułmanów wobec chrześcijan w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim.

12.50 – 13.10 Dyskusja.

 

Sesja II Moderator: prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz.

13.30 – 14.15  Dr Jill Carroll (Rice University, Houston), Dialog według koncepcji Fethullaha Gulena.

14.15 – 14.45  Dr Arhan Karda^(Zukunft Medien GmbH, Niemcy), Praktyczny wymiar dialogu w nauczaniu Fethullaha Gullena.

14.45 – 15.05  Dr Stanisław W. Dumin (Państwowe Muzeum Historyczne, Moskwa), Problem chrystianizacji Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego w świetle źródeł.

15.05 – 15.25 Dyskusja.

 

16.45 – 17.30 Spotkanie z podróżnikiem, dr Zdzisławem Preisnerem, Perły architektury – najpiękniejsze świątynie islamu i chrześcijaństwa.

17.45 – 18.45 Koncert w wykonaniu Camerata Vladislavia dedykowany Janowi Pawłowi II – orędownikowi dialogu międzyreligijnego.

 

Wtorek 19.10.2010

 

Sesja III Moderator: dr hab. Selim Chazbijewicz, prof. UWM.

10.00 – 10.20 Dr  Marcin Grodzki (UW, Warszawa),Tajemnicze litery Koranu odczytane na nowo - przyczynek do dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

10.20 – 10.40Dr Artur Konopacki (RWKM, Uniwersytet w Białymstoku), Przenikanie religijne chrześcijańsko-muzułmańskie na przykładzie "wspólnych miejsc modlitw" na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

10.40 – 11.00 Dr Andrzej Drozd (UAM), Czy Tatarzy polsko-litewscy prowadzili dialog międzyreligijny?

11.00 – 11.20 Dr Dorota Rudnicka-Kassem (UJ, Kraków), „Wojna nie jest rozwiązaniem": dialog międzyreligijny Jana Pawła II jako program pokoju i stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

11.20 – 11.40 Dyskusja.

 

Sesja IV Moderator: dr Stanisław W. Dumin.

12.10 – 12.30  Dr Marta Woźniak (UŁ, Łódź), Dajr Mar Musa. Chrześcijańsko-muzułmański dialog na syryjskiej pustyni.

12.30 – 12.50  Dr Bartłomiej Grysa (UAM, Poznań),Obraz dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego na przykładzie średniowiecznej debaty o. Jerzego z klasztoru św. Szymona Słupnika z trzema muzułmańskimi uczonymi w obecności ajjubidzkiego emira Muszammara.

12.50 – 13.10  Mgr Magdalena Lewicka (UMK, Toruń), Rada Wspólna Katolików
i Muzułmanów jako forum dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego w Polsce.

13.10 – 13.30 Mgr Monika Ryszewska (UMK, Toruń), Dialog chrześcijańsko – muzułmański na przykładzie Niemiec.

13.30 – 13.50 Dr hab. Czesław Łapicz, prof. UMK (UMK, Toruń), Z jakich źródeł muzułmanie Wielkiego Księstwa Litewskiego czerpali wiedzę o religii chrześcijańskiej?

13.50 – 14.10 Dyskusja.

 

14.10 – 14.30 Podsumowanie konferencji.