Jestem Polką, jestem Żydówką

Agata Puścikowska

GN 14/2021 |

publikacja 08.04.2021 00:00

Była kilkuletnią dziewczynką, gdy uciekła z getta. Do dziś mieszka w Warszawie – jej mieście…

Pani Barbara zaczęła działać w Stowarzyszeniu „Dzieci Holocaustu”, by opowiadać swoją historię młodzieży. A w Yad Vashem posadziła drzewko Kazimierzowi Krauzemu. Pani Barbara zaczęła działać w Stowarzyszeniu „Dzieci Holocaustu”, by opowiadać swoją historię młodzieży. A w Yad Vashem posadziła drzewko Kazimierzowi Krauzemu.
agata puścikowska /foto gość

Sześciolatka w kusej spódniczce idzie z ojcem na spacer po Nowym Świecie. Świeci słońce, jest ciepło i przyjemnie. Dziewczynka wdzięcznie pozuje do fotografii. Ojciec robi jej zdjęcie, potem sam je wywołuje. Jest lato 1938 r. Czy przypuszczają, że niebawem ich świat runie pod naporem totalnego zła? Bo Irenka, dziewczynka ze zdjęcia, niedługo później nie będzie mogła swobodnie chodzić po Warszawie. A tysiące takich jak ona żydowskich dzieci nie przeżyje wojny. Irenka przeżyje, również dzięki zaradności ojca i pomocy wielu ludzi. A zdjęcie przetrwa dramatyczne dzieje. I będzie wielką pamiątką w archiwum Irenki, która od czasów wybuchu wojny jest Barbarą…

Beztroskie życie Irenki

Pani Barbara mieszka na warszawskiej Pradze. Malutkie, schludne mieszkanko zupełnie jej wystarcza. Tylko trudno już schodzić po schodach – pomaga więc dobra opiekunka. Stara się zachowywać aktywność mimo 89 lat. Bo – jak mówi – warto być sprawną i warto dbać o zdrowie. Uśmiecha się łagodnie, ciepło. A w oczach ma spokój: nic, czego doświadczyła, co widziała, nie zniszczyło jej życia. Na przekór tym, którzy chcieli takie dzieci jak ona wyeliminować na zawsze…

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.