Śladami Singera

Warsztaty języka jidysz, pieśni chasydzkich, sztuki cyrkowej, spektakle teatralne złożą się na festiwal "Śladami Singera", który odbywać się będzie od czwartku w sześciu miastach Lubelszczyzny obecnych w twórczości pochodzącego z Polski pisarza Isaaca Bashevisa Singera.

"Singer rozsławił Lubelszczyznę na świecie. W swojej twórczości nawiązywał do tutejszych przedwojennych żydowskich miasteczek, opisywał życie ówczesnych mieszkańców. Będziemy odwiedzać te miejsca, aby przypominać to dziedzictwo i tamtą kulturę" - powiedziała Aleksandra Duź z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który jest organizatorem festiwalu.

Festiwal rozpocznie się w czwartek w Szczebrzeszynie. Potem festiwalowe artystyczne pokazy, warsztaty, wykłady, spotkania, spektakle odbywać się będą kolejno w Biłgoraju, Józefowie, Tyszowcach, Bychawie, a finał zaplanowano w Lublinie na 24 lipca.

W programie festiwalu w kolejnych miastach znalazły się różnorodne warsztaty m.in. języka jidysz, pieśni chasydzkich, bębniarskie, teatralne, sztuki cyrkowej (żonglerki, chodzenia po linie, chodzenia na szczudłach, akrobatyki). Można będzie także zobaczyć spektakle teatralne "Krew", "Szosza", "Krótki piątek", w wykonaniu różnych zespołów, przygotowane na podstawie prozy Singera. Zaplanowano też koncerty muzyki klezmerskiej i ludowej, happeningi pt. "Ulica Singera".

W każdym z festiwalowych miast zaprezentowany zostanie film przygotowany przez tamtejszą młodzież, nawiązujący do któregoś z opowiadań Singera lub jakiejś lokalnej historii.

Jak powiedziała Duź, festiwal jest efektem kilkumiesięcznej współpracy Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN z funkcjonującymi w festiwalowych miastach szkołami, bibliotekami, domami kultury. "Stworzyliśmy wspólnie ten projekt artystyczno - edukacyjny, którego celem jest sięganie do tradycji tego regionu i zachęcanie lokalnych społeczności do aktywnego uczestnictwa w kulturze i poznawania historii swoich miejsc" - zaznaczyła.

Isaac Bashevis Singer urodził się 14 lipca 1904 r. Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkał przez cztery lata. Temu miastu i jego okolicy poświęcił wiele swoich utworów, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. W 1935 r. wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym portretowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 r. w Miami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg