Aed

Po irlandzku aed znaczy ogień. Tak właśnie zwał się celtycki bóg słońca, ognia i piorunów, którego można utożsamiać z bardziej znanymi Thorem, czy Jowiszem.

Aed   anonymonk / CC 2.0 Aed
Ów celtycki bóg był m.in. władcą piorunów
Uchodził za boga „tamtego świata”, tak często pojawiającego się w legendach i wierzeniach Celtów. Lego ojcem był Lir - bóg morza.

Aed natomiast miał być ojcem wszystkich ludzi, zamieszkującym sid nad wodospadem Assaroe. Jego bronią był zatruty oszczep, on sam zaś miał od czasu do czasu przybierać postać jednookiego łososia.

Żoną Aeda była Be Find – irlandzka Biała Dama, dobra wróżka i słynąca z hojności bogini-matka, która swemu synowi Fraechowi przekazała 12 białych krów z czerwonymi uszami.

Przydomek Aed nosiło wielu bohaterów legend – także chrześcijańskich. Jednym z nich miał być Aed mac Bricc – święty, który całe lata spędził w pustelni znajdującej się na górze Slieve League w hrabstwie Donegal.

Wzmianki o nim znaleźć można np. w manuskrypcie pochodzącym z klasztornej, niemieckiej wyspy Raichenau.

Ów święty z VI wieku pomagać miał w leczeniu bólów głowy, a przy okazji „posiadał wiele atrybutów boga słońca. Według legend, poruszał się on jednokołowym wozem w powietrzu, uzdrawiał chorych, wskrzeszał umarłych, a pewnego pobożnego wieśniaka zabrał ze sobą w podróż na tamten świat” – czytamy w "Słowniku mitologii celtyckiej" autorstwa Sylwii i Paula F. Botheroydów.

***

Tekst z cyklu Alfabet religii

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg