Fudżi

Leżący na wyspie Honsiu wulkan Fudżi uchodzi za świętą górę Japonii.

Przez większą część roku jej szczyt pokryty jest śniegiem. Ostatni wybuch wulkanu wznoszącego się na 3776 m n.p. m. miał miejsce w 1707 roku.

Fudżi jest święta dla wyznawców szintoizmu i buddyzmu. Wierzą oni, iż jest ona żeńskim bóstwem – podają jedne źródła. Inne (np. wydany nakładem Znaku leksykon „Miejsca święte”) stwierdzają, iż Fudżi to siedziba boga nieba, czyli boskiej trójcy zwanej Tenjin. Tenjin to bóstwa Amenominakanushi (praprzyczyna stworzenia), Takamimusubi (siła męska) i Kamimusubi (siła żeńska)...

U stóp góry Fudżi, a także na jej szczycie (a właściwie krawędzi krateru, który można obejść mniej więcej w godzinę) znajdują się liczne świątynie, które nie tak dawno, wraz z całą górą wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jest tam np. świątynia poświęcona Konohanasakuyahime. Miała być ona żoną boga Ninigi, ten zaś wnukiem Amaterasu – bogini-założycielki cesarskiego rodu.

Amaterasu w cudowny sposób (wśród płomieni) urodziła trzech boskich synów – Hoderi, Hosuseri i Hori, będących aspektami ognia. Sama także narodziła się cudownie – przy przemywaniu lewego oka Izanagiego – szintoistycznego boga, który wraz z boginią Izanami stworzył (czy też zrodził) wyspy japońskie.

Przed wiekami na Fudżi wchodzić mogli wyłącznie kapłani oraz pielgrzymi przybywający pod duchową opieką mnicha-przewodnika nazywanego oshi. Wyprawa taka uchodziła bowiem za najwyższy stopień szintoistycznego wtajemniczenia i swoisty sposób na zbliżenie się do bogów. Kobiety zgodę na wstęp otrzymały dopiero w 1872 roku.

Kiedy zaczęto pielgrzymować na Fudżi? Według legend historia znajdującego się tam sanktuarium sięga 699 roku. Dziś góra ta – oraz cały, leżący wokół niej teren Pięciu Jezior Fudżi – to przede wszystkim tereny rekreacyjne i turystyczne.

Warto dodać, iż ośnieżony wulkan jest także bardzo popularnym motywem sztuki japońskiej.

*

Tekst z cyklu Alfabet religii

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg