Xian

Święci taoizmu? Chyba tak należałoby określić ludzi, których nazywano xian.

Xian znaczy tyle co nieśmiertelny. Chiński ideogram xian złożony jest z dwóch elementów: góry i człowieka. Oznacza więc tego, który mieszka na górze, który zdołał się wznieść, osiągnąć szczyt (w domyśle: duchowy).

Właśnie kimś takim byli xian – śmiertelnikami, którzy mieli osiągnąć nieśmiertelność. W jaki sposób tego dokonali?

Z jednych opowieści wynika, że dzięki dobrym uczynkom i zjednoczeniu z dao, a więc z zasadami, którymi taoista winien kierować się w życiu, spisanymi w świętej księdze drogi i cnoty „Daode jing”. Z innych dowiadujemy się, że xian stawał się ten, kto wypił eliksir życia.

Co ciekawe, „ze wszystkich relacji jasno wynika, że żaden ze sposobów zdobycia nieśmiertelności nie gwarantował przedłużenia czyjejś ziemskiej egzystencji, lecz raczej przyspieszał odejście z tego świata” – czytamy w „Mitologii Chin” autorstwa Dereka Waltera (Wyd. Rebis, rok 1996).

Wspomniany eliksir można rozumieć także jako swego rodzaju energię, która miała wytworzyć się wewnątrz, w duszy człowieka. Wierzono, iż można do tego doprowadzić praktykując tzw. alchemię wewnętrzną. Specjalne diety, ćwiczenia i medytacje miały doprowadzić do powstania wewnętrznego eliksiru, dającego ukojenie, pozwalającego na uwolnienie się od trosk świata doczesnego.

Ale obok taoizmu religijnego, filozoficznego istniał także taoizm ludowy, magiczny. Jego wyznawcy metaforyczne, baśniowe przypowieści, rozumieli dosłownie. Wierzyli więc we wróżby, amulety i zaczarowane napoje. Xian stawali się zaś bóstwami, latającymi na chmurach, smokach i żurawiach. Żyć mieli na świętej chińskiej górze Kunlun (więcej na ten temat tutaj) lub na cudownych wyspach Penglai – raju, w którym nie ma zła, ani cierpienia. Miejscu w którym wystarczy spożywać rosę i powietrze.  

Najsłynniejsi xian to ośmioro nieśmiertelnych, wśród których znajdują się zarówno postacie historyczne, jak i legendarne. Zhang Guolao miał np. podróżować na ośle, który składał się jak mapa. Lu Dongbin otrzymał ponoć od Ognistego Smoka miecz, który sprawiał, że osoba dzierżąca go w dłoni, stawała się nieśmiertelna. Potrafił też – za pomocą odrobiny ryżu - zmieniać wodę w wino. Li Tieguai wskrzesić miał swoją matkę i przepłynąć na drugi brzeg rzeki, stojąc na zwykłym liściu.

Pozostała piątka nieśmiertelnych to Zhongli Quan, Cao Guojiu, Han Xiangzi, Lan Caihe i He Xiangu.

***

Tekst z cyklu Alfabet religii

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg