Xihe

W chińskiej mitologii Xihe – zwana także czasem Xi He – miała być boską matką słońca.

W pradawnych wierzeniach mieszkańców Państwa Środka bóstwa niebios i kalendarza zawsze były kobietami (np. za matkę księżyca uchodziła bogini Chang Xi). Tym samym pełniły także rolę archetypowych matek-karmicielek. Bóstwami kulturowymi byli zaś zawsze mężczyźni – przykładowo Boski Rolnik i Fu Xi – wynalazca pisma, muzyki, wróżbiarstwa i broni myśliwskiej.

O Xihe wspomina m.in. „Shanhaijing” – chińska księga gór i mórz z III wieku przed Chrystusem, w której dane geograficzne mieszają się, wątkami baśniowymi i fantastycznymi. Jej imię znaczy tyle, co „zmieszany oddech”, a miała być żoną mitycznego, boskiego władcy nieba Dijuna i matką dziesięciu słońc.

W starożytności tydzień miał mieć dziesięć dni, więc i każdego dnia na niebie pojawiało się inne słońce. Gdy wracało po całodziennej wędrówce, Xihe kąpała je i suszyła na świętym, pradawnym drzewie świata, a na nieboskłon trafiał ktoś inny, ze słonecznego rodzeństwa. Tym sam bogini (matka i karmicielka) zapewniała ludzkości niezbędne do życia ciepło i światło słoneczne.

Jednak któregoś dnia, nie wiadomo dlaczego, na niebie pojawiły się wszystkie słońca jednocześnie. Upał i susza na ziemi były nie do wytrzymania, a światu groził apokaliptyczny pożar.

Wtedy jednak zjawił się boski myśliwy Yi, który poprosił boga Dijuna o „zaczarowany cynobrowy łuk i strzały na jedwabnych sznurach” – czytamy w książce „Mitologie świata”, którą w 2012 roku wydała Firma Księgarska Olesiejuk.

Yi zestrzelił dziewięć słońc i uratował ludzkość przed zagrażającą jej katastrofą. Dodatkowo – jak na boskiego herosa przystało - zabił jeszcze kilka panoszących się na ziemi potworów (były to m in. Zuochi o zębach jak szydła i ogromny wąż Xiushe).

Odtąd bogini Xihe, każdego dnia o świcie, wyruszać miała na nieboskłon w swoim rydwanie, w którym – jak widać na ilustrującej tekst fotografii – zawsze towarzyszyło jej ostatnie, niezestrzelone ze słońc, które świeci do dziś. 

Warto na koniec wspomnieć jeszcze o chińskiej bogini Chang E – matce dwunastu księżyców. „Wartość numerologiczna 10 słońc i 12 księżyców odzwierciedla starożytny system kalendarzowy 10 niebiańskich Pni i 12 Ziemskich Gałęzi, za pomocą którego liczono dni, miesiące, lata i cykle” – dowiadujemy się z cytowanych tu już „Mitologii świata”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg