X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polce

"Z całym szacunkiem trzeba się odnieść do religijności muzułmanów, nie można nie podziwiać na przykład ich wierności modlitwie" Jan Paweł II „Myślę, że w dialogu religijnym możemy powoli oczekiwać wiosny (..) jeszcze za naszego życia” imam Selim Chazbijewicz



X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polce - 26 stycznia 2010

Zbliża się jubileuszowy, X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Jest on zawsze obchodzony 26 stycznia, po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Główne obchody mają zawsze miejsce w Warszawie, ale spotkania z tej okazji odbywają się także w Krakowie, Lublinie, Poznaniu czy Pieniężnie.

Temat przewodni obchodów Dnia Islamu co roku zaczerpnięty jest z orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. W tym roku tematem jest wspólna walka chrześcijan i muzułmanów z ubóstwem. Więcej:.


Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Jubileuszowy, X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce przypada na 26 stycznia 2010 roku.
Idea Dni Islamu wyszła od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, a w 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich. Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. :. Więcej:.



Program ogólnopolskich obchodów X Dnia Islamu:
25 stycznia - Katowice:.
25 stycznia - Lublin:.
26 stycznia - Warszawa:.
28 stycznia - Kraków:.


Wspólny projekt pomocy dzieciom w Ziemi Świętej

Tegorocznym modlitwom i rozważaniom na temat ubóstwa towarzyszy wspólny projekt pomocy dzieciom, które doświadczają skutków konfliktu w Ziemi Świętej. Polscy katolicy i muzułmanie zdecydowali się na wsparcie sierocińców w Jerozolimie i Betlejem, którymi opiekują się siostry elżbietanki.

Pierwszy „Dom Pokoju” – jak oficjalnie określa się te placówki – powstał na Górze Oliwnej po wojnie w 1967 r. Drugi jest w trakcie budowy. Realizowany w ramach X Dnia Islamu projekt jest wyrazem solidarności z dziećmi oraz ich opiekunami, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej (...)

Z myślą o wsparciu działalności sióstr zaprzyjaźniona z nimi od lat Iwona Flisikowska, dziennikarka i podróżniczka, stworzyła międzynarodowy projekt "Zapal Płomień Miłości" na rzecz dzieci doświadczających skutków wojny, terroryzmu i głodu. Więcej:.



Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie w walce z ubóstwem
Orędzie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie ramadanu 2009


(...) Dla wierzących, chęć współpracy we wspólnym poszukiwaniu sprawiedliwych i trwałych rozwiązań plagi ubóstwa oznacza również podjęcie refleksji nad wielkimi problemami naszych czasów i – o ile to możliwe – połączenie sił w ich pokonywaniu. W tym kontekście konieczne jest, aby powoływanie się na aspekty, które są związane z globalizacją naszego społeczeństwa, miało charakter duchowy i moralny; ponieważ zostaliśmy powołani do stworzenia rodziny, w której wszyscy – jednostki, ludy i narody – postępują zgodnie z zasadami braterstwa i solidarności (...) Więcej:.




Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To z jej inicjatywy każdego roku w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele katolickim, który został wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju.

Na czele rady stoją: ks. dr Adam Wąs SVD, współprzewodniczący ze strony katolickiej i dr Artur Konopacki, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady: www.rwkm.pl
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg