Pakistan: Koniec Ministerstwa ds. Mniejszości Religijnych

Poważne obawy chrześcijan i wyznawców innych religii niemuzułmańskich w Pakistanie wywołała decyzja tamtejszego rządu o zniesieniu Ministerstwa ds. Mniejszości Religijnych. Uzasadniono to ogólnym planem decentralizacji władzy, zatwierdzonym już przez tamtejszy parlament jako „18. poprawka” do struktur rządowych. Plan ten przeszedł dwa etapy i obecnie wkroczył w fazę końcową.

Dotychczas zlikwidowano 7 różnych ministerstw, przekazując ich uprawnienia władzom prowincji. Chodzi o takie działy, jak mniejszości religijne, wyżywienie i rolnictwo, służba zdrowia, środowisko, praca, rozwój kobiet i sport. Premier Raza Gilani przewodniczył 29 czerwca posiedzeniu rządu, na którym ostatecznie zatwierdzono ostatni etap projektu zmian, polecając jednocześnie natychmiastowe jego wykonanie.

Władze mówią z zadowoleniem o „historycznym kroku” i o „najważniejszej restrukturyzacji, z demokratycznego punktu widzenia, od roku 1947 [gdy powstał Pakistan – KAI], aby dać więcej autonomii prowincjom”.

W swej pierwszej fazie 18. poprawka przewidywała decentralizację uprawnień w takich dziedzinach, jak rozwój lokalny, polityka ludnościowa, inicjatywy specjalne i młodzież. Drugi etap objął sprawy oświaty, kultury, rozwoju społecznego i turystyki.

Katolik Akram Gill – dotychczasowy minister stanu w zlikwidowanym już Ministerstwie ds. Mniejszości – powiedział watykańskiej agencji misyjnej FIDES, że „nie było alternatywy”. „Jest to wybór, dokonany przez Parlament pakistański, który trzeba uszanować” – podkreślił Gill. Jednocześnie zaznaczył, że premier Gilani „zapewnił nas, że w ciągu najbliższego tygodnia zostanie powołane nowe federalne Ministerstwo ds. Zgody Międzyreligijnej i Praw Człowieka, które winno przejąć część spraw dotyczących mniejszości religijnych, troszcząc się o ich dobro”. „Czekamy z ufnością. Chcielibyśmy, aby nowy minister mógł działać i bronić praw mniejszości, jak robił to poprzedni urząd” – dodał minister, który 30 czerwca zakończył sprawowanie swego urzędu.

Niezadowolenie i oburzenie z tej decyzji wyraził inny chrześcijanin – Julius Salik, były poseł i minister, obecnie przewodniczący Światowego Aliansu Mniejszości. Zapowiedział on już odwołanie od decyzji zniesienia Ministerstwa do Sądu Najwyższego Pakistanu.

Federalne Ministerstwo ds. Mniejszości Religijnych powołał do życia w 2008 r. nowo utworzony wówczas rząd, kierowany przez Pakistańską Partię Ludową. Na czele nowego resortu stanął katolik Shahbaz Bhatti, zabity w wyniku zamachu terrorystycznego w Islamabadzie 2 marca br.

W nowej sytuacji, powstałej po zniesieniu Ministerstwa, zabójstwo ministra może pozostać bezkarne. Prowadzący tę sprawę śledczy są podzieleni co do hipotezy zamknięcia jej, podczas gdy część policji wskazuje na talibów i al-Kaidę jako winnych tego zamachu. Szef komitetu badającego tę sprawę, wysoki funkcjonariusz policyjny Tahir Alam zażądał jej umorzenie z powodu braku dowodów i podejrzanych. Po przesłuchaniu 519 osób, w tym Mumtaza Qadriego – zabójcy byłego gubernatora stanu Pendżab Salmana Taseera – Alam wyjaśnił, że nie ma elementów, które pozwoliłyby wskazać winnych. Ponadto sędzia podpisał wniosek o zwolnieniu z więzienia Muhammada Hafiza Nazara, aresztowanego kilka dni temu w podejrzanych okolicznościach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg