Kard. Sarah: widziałem straszną nędzę

Sytuacja wszystkich syryjskich uchodźców wojennych jest tragiczna, jednakże w najgorszym położeniu znajdują się chrześcijanie. Wśród Syryjczyków szerzy się bowiem islamski fundamentalizm i chrześcijanie są maltretowani również przez samych uchodźców. Dlatego nie ma dla nich schronienia w obozach – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Robert Sarah.

Powrócił on właśnie z Libanu, gdzie przebywał na polecenie Benedykta XVI, by zapewnić Syryjczyków o solidarności Papieża i całego Kościoła. Głównym celem mojej wizyty było jednak zapoznanie się z rzeczywistą sytuacją, abyśmy mogli zobaczyć, co możemy zrobić dla Syrii – powiedział kard. Sarah.

„Zdumiewające jest to, że w obozach uchodźczych nie ma wody, prądu, środków podstawowej higieny, a przebywają w nich przede wszystkim kobiety i dzieci – wspominał pochodzący z Gwinei hierarcha. – Przeżyłem bardzo wzruszającą sytuację, kiedy pewna kobieta podeszła do mnie z czteromiesięcznym dzieckiem i chciała, bym je zabrał, uratował. To było coś strasznego: widzieć płaczącą matkę, która chce się pozbyć własnego dziecka. Inna kobieta, muzułmanka zakryta od stóp do głów, prosiła nas o pomoc, a kiedy ją otrzymała, wybuchnęła płaczem. Pytaliśmy, dlaczego, co się stało. «Bo potraktowaliście mnie jak człowieka – powiedziała – odzyskałam godność, której nigdy nie miałam w mojej wspólnocie religijnej». Na muzułmanach robi wielkie wrażenie, jak Kościół obchodzi się z każdym, kto potrzebuje pomocy”.

Kard. Sarah zaznaczył, że nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia konfliktu. Zarówno syryjskie władze, jak i rebelianci są zdecydowani walczyć do końca. Trzeba zatem wzmóc pomoc humanitarną. Aktualne środki są niewystarczające – podkreśla szef charytatywnej dykasterii Stolicy Apostolskiej.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Planned P.
  14.11.2012 09:12
  No przecież feministki z USA wysłały tam już kilka ciężarówek z pomocą dla tych biednych kobiet. Ciężarówki wyładowane były prezerwatywami i materiałami propagandowymi jak się ustrzec niechcianej ciąży.

  A te biedne kobiety nie umieją być wdzięczne i uporczywie domagają sie jakiegoś chleba czy czegoś podobnego???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.