Ymir

Według wierzeń germańskich olbrzym Ymir miał być pierwszą żywą istotą zrodzoną przez ocean.

Tak te mityczne postacie wyobrażał sobie duński malarz Nikolaj Abraham Abildgaard   Shuishouyue Ymira, Audumla i Buri
Tak te mityczne postacie wyobrażał sobie duński malarz Nikolaj Abraham Abildgaard

Żywą? Raczej ledwo żywą. „Bezwładnie unosił się na powierzchni wód. Nie mógł ruszyć ręką ni nogą – brakowało mu sił, gdyż nie miał pożywienia” – pisze Artur Szrejter w „Mitologii germańskiej”.

Sił witalnych nabrał Ymir dopiero dzięki mleku Audumli – świętej krowy, która wyłoniła się (powstała) z topniejącego lodowca. Gdy przyszedł do siebie zaczął rodzić dzieci. Imię Ymir znaczy bowiem tyle co bliźniaczy, podwójny, dwupłciowy. 

Spłodził sześciogłowego Thrudgelmira, który wyskoczył z jego nogi oraz drugiego syna i córkę, którzy powstali pod pachą. Potomstwem tej pary mieli być olbrzymi, mityczni Thursowie.

Na załączonej ilustracji widzimy Ymira posilającego się mlekiem Audumli oraz innego olbrzyma, Buriego, którego pradawna krowa-karmicielka wylizuje z lodu. Buri starał się potem o rękę niejednej olbrzymki z rodu Thursów, ale za każdym razem mu odmawiano. Przy pomocy magii stworzył więc sam swego następcę - syna Burra. Ten także nie miał szczęścia w zalotach, ale postąpił inaczej niż ojciec. Zdecydował się na porwanie.

Z uprowadzoną olbrzymką Bestlą spłodził Burr trzech synów: Odyna, Willego i Wi. To właśnie ta trójca stanęła potem do walki z Ymirem, a po zabiciu go, stworzyła z jego monstrualnego ciała świat. W „Eddzie starszej” natknąć możemy się na opis, z którego wynika, że góry powstały z kości olbrzyma, niebo z jego czaszki, rośliny z włosów, zaś morza z krwi lub potu przedwiecznego giganta. 

Zgodnie z mitycznymi wierzeniami pogańskich ludów Północy, Midgard, czyli świat ludzi, miał być odgrodzony od świata bogów, czy olbrzymów, rzęsami Ymira.

*

Przy pisaniu tekstu korzystałem z książek trzech książek Artura Szrejtera - "Mitologii germańskiej", "Bestiariusza germańskiego" i "Demonologii germańskiej". Wydawcą wszystkich tych pozycji jest Maszoperia Literacka.

Artykuł z cyklu Alfabet religii

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.