Bozie

Dzieci są prawdziwymi mistrzami w zadawaniu trudnych, niewygodnych i podchwytliwych pytań. Któż z nas nie doświadczył tego na własnej skórze...

- A dlaczego?

– Ale czemu?

– No ale jak to?

Maluchy nigdy się nie poddają. Jeśli coś je zaintryguje, będą mnożyć kolejne pytania i  wchodzić w takie szczegóły, że i największy mędrzec będzie miał problem z udzieleniem im satysfakcjonującej odpowiedzi.

Dowodem na to mogą być „Bozie, czyli jak wygląda Bóg?” - książeczka Karoliny Oponowicz, w której autorka najpierw pozbierała pytania najmłodszych o Boga, niebo i religię, następnie zaś udała się z nimi do duchownych różnych religii. I tak nad kwestiami m.in. duszy, modlitwy, czy śmierci głowią się tu dwaj mnisi (buddyjski i benedyktyński), prawosławny pop, muzułmański imam, żydowski rabin, ksiądz katolicki oraz diakon z kościoła luterańskiego.

Niby publikacja ta przeznaczona jest dla młodszych czytelników, ale i ci nieco starsi mogą w niej poczytać o wielu bardzo interesujących kwestiach. Każdy z nas wie co to jest Biblia, czy Koran, ale już np. jeśli ktoś zapyta nas o kanon palijski, wesak, czy Kurban Bajram, możemy mieć z tym nie lada problem. 

Dobrze więc, że „Bozie” ukazały się na naszym rynku wydawniczym. Żyjemy przecież w świecie, w którym różne, czasem bardzo egzotyczne i obce nam dotąd kultury, coraz bardziej się ze sobą mieszają i przenikają się wzajemnie, a pojęcia takie jak dialog, czy konflikt międzyreligijny w mediach pojawiają się niemal każdego dnia.

Za sprawą książeczki Karoliny Oponowicz możemy choć odrobinę lepiej poznać wszystkich tych innych i obcych, których tak często się boimy, nie bardzo nawet wiedząc czemu. A przy okazji możemy też się nieźle bawić. Nie tylko podczas lektury podchwytliwych pytań Wojtka, Przemka, Tosi, Leny i innych dzieciaków, które je zadały, ale także w czasie oglądania dowcipnych ilustracji Joanny Rzezak (o Buddzie, Mahomecie, Jezusie i Mojżeszu dowiadujemy się np. z pomysłowych mini-komkisów jej autorstwa, które zamieszczono w książce).

Sama radość. Boża radość! Ta sama, o której tyle razy pisał w naszym serwisie biblijnym ks. Tomasz Horak :)

Wydawnictwo Agora Karolina Oponowicz "Bozie" - premiera książki

«« | « | 1 | » | »»