W Syrii porwano 11 pielgrzymów z Iranu

PAP |

publikacja 27.01.2012 09:24

Jedenastu pielgrzymów z Iranu zostało uprowadzonych w Syrii, kiedy udawali się do stolicy kraju, Damaszku - poinformowała w piątek irańska agencja informacyjna IRNA.

W Syrii porwano 11 pielgrzymów z Iranu Henryk Przondziono/Agencja GN Panorama Damaszku z góry Kasjun, gdzie wg legendy Kain zabił Abla. W środku Wielki Meczet Omajjadów

Autokar wiozący 49 irańskich pielgrzymów został zatrzymany w czwartek tuż po wyjeździe z miasta Halab (Aleppo) w północno-zachodniej Syrii.

Jak sprecyzowała IRNA, uzbrojeni napastnicy uprowadzili 11 mężczyzn, a pozostałych pasażerów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze puszczono wolno. Grupa ta, licząca 38 osób, została później obrabowana z pieniędzy i kosztowności.

Irańscy pielgrzymi tradycyjnie odwiedzają święte dla szyitów miejsca w Syrii. Damaszek jest najbliższym sojusznikiem Teheranu na Bliskim Wschodzie. Iran udziela poparcia prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi w tłumieniu trwającej od marca 2011 roku antyreżimowej rewolty.

W grudniu ubiegłego roku uprowadzono siedmiu irańskich inżynierów pracujących przy budowie elektrowni w środkowej Syrii. Do tej pory nie zostali uwolnieni. (PAP)