Peres zapowiada ochronę obiektów chrześcijańskich

PAP |

publikacja 01.03.2012 16:27

Prezydent Izraela Szimon Peres przyrzekł w czwartek Kościołowi katolickiemu, że zostaną zintensyfikowane wysiłki w walce z wandalami, najpewniej żydowskimi ekstremistami, którzy bezczeszczą chrześcijańskie obiekty.

Peres zapowiada ochronę obiektów chrześcijańskich MOSHE MILNER/PAP/EPA Prezydent Izraela Szimon Peres

Katolicki kustosz Ziemi Świętej ojciec Pierbattista Pizzaballa zwrócił się wcześniej w tym tygodniu do prezydenta Izraela z prośbą o interwencje w związku z aktami wandalizmu w chrześcijańskich miejscach kultu w Ziemi Świętej.

W liście wysłanym w niedzielę adresowanym do Peresa o. Pizzaballa wskazał na niedawne incydenty w Jerozolimie, kiedy wandale napisali antychrześcijańskie hasła na ścianach kościoła baptystów, greckiej cerkwi oraz na cmentarzu chrześcijańskim.

"Będę wdzięczny, jeśli użyje pan swojej władzy i wpływów w celu wykorzenienia tego niebezpiecznego wzorca działania i powstrzymania tej działalności, zanim stanie się ona notorycznym zjawiskiem w życiu chrześcijan w Izraelu" - napisał o. Pizzaballa.

W odpowiedzi na ten list prezydent Szimon Peres oświadczył, że otrzymał zapewnienie od izraelskich sił bezpieczeństwa, iż podwoją wysiłki w celu znalezienia winnych aktów wandalizmu i ochrony miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Izraelska policja uważa incydenty za dzieło pojedynczych wandali, a nie zorganizowanej grupy.