Chcą rozdać 25 mln egzemplarzy Koranu

PAP |

publikacja 11.04.2012 13:07

Radykalni islamiści z ruchu salafitów w Niemczech chcą rozdać 25 milionów bezpłatnych egzemplarzy Koranu. Rządząca w kraju CDU zamierza podjąć działania przeciwko tej "agresywnej akcji" - zapowiedział w środę polityk CDU Guenter Krings.

Chcą rozdać 25 mln egzemplarzy Koranu Henryk Przondziono/Agencja GN Koran

"Zasadniczo nie mam nic przeciwko rozpowszechnianiu religijnych pism" - powiedział Krings dziennikowi "Rheinische Post" (wydanie środowe). "W przypadku salafitów chodzi jednak o radykalne ugrupowanie, które zakłóca swoim agresywnym postępowaniem religijny pokój w Niemczech" - wyjaśnił motywy swojego sprzeciwu niemiecki polityk, od 2009 r. zastępca przewodniczącego klubu parlamentarnego CDU/CSU w Bundestagu.

Zgodnie z planami salafitów każde niemieckie gospodarstwo domowe ma otrzymać bezpłatny egzemplarz świętej księgi muzułmanów. W wielu niemieckich miastach akcja już się rozpoczęła.

Jak podkreślił Krings, salafici zamierzają rozdawać Koran także w szkołach. "Nie dopuścimy do tego. Będziemy przeciwdziałać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" - zapowiedział.

Szef Urządu Ochrony Konstytucji w Hesji, Roland Desch, zaapelował do ministra spraw wewnętrznych Północnej Nadrenii-Westfalii o wsparcie w akcji skierowanej przeciwko rozprowadzaniu Koranu. Wyraził nadzieję, że odpowiednie służby zainteresują się źródłem finansowania tej kosztownej akcji.