Wietnam: apel o wolność religijną dla górali

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.04.2012 22:14

O zapewnienie wolności religijnej dla katolików w diecezji Kontum upomniał się jej ordynariusz. Po zakazie celebracji wielkanocnych bp Michel Hoang Duc Oanh złożył skargę na władze lokalne.

Wietnam: apel o wolność religijną dla górali Roman Koszowski/ Agencja GN Hanoi, Wietnam. Budynek z krzyżem na dachu został odebrany oo. Redemptorystom.

W liście do prezydenta i premiera Wietnamu zwrócił on uwagę, że zapewnienie po 40 latach wolności wyznania to nie łaska władz, ale prawo każdego człowieka. Lokalna administracja odwołała wielkanocne liturgie motywując zakaz niemożnością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Podobne problemy spotkały papieskiego delegata w czasie wizytacji diecezji Kontum. Wtedy władze nie zezwoliły mu na nocleg w mieście Pleiku na Centralnym Płaskowyżu. Oficjalnym powodem była konieczność zapewnienia watykańskiemu dyplomacie pełnego bezpieczeństwa.

W ocenie ordynariusza Kontum na terenie zamieszkanym przez montagnardów, należących do różnych grup etnicznych, regularnie dochodzi do łamania wolności wyznania. Katolicy są traktowani z pogardą i dyskryminowani. Odmawia się im pozwoleń na sprawowanie nabożeństw i budowę kościołów – powiedział wietnamski hierarcha.