Plaga mordów rytualnych w Gabonie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 14.05.2012 18:17

Kościół w Gabonie mobilizuje się przeciwko pladze mordów rytualnych. Opinią publiczna już w ubiegłym roku wstrząsnęło ujawnienie takich zbrodniczych praktyk, których ofiarą szczególnie często padały dzieci.

Plaga mordów rytualnych w Gabonie Marek Piekara/GN Mentalność pogańska wciąż jest silnie obecna w społecznościach afrykańskich

Katoliccy biskupi apelowali wówczas do władz o ukrócenie tego haniebnego procederu i ukaranie winnych. Obecnie sprawą tą ma się zająć tamtejsza kościelna komisja sprawiedliwości i pokoju. Przygotowuje ona na 19 maja w Libreville specjalną konferencję, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem barbarzyńskich praktyk ofiar z ludzi. „Nikt nie ma prawa szafować ludzkim życiem” – stwierdzili gabońscy biskupi, prezentując tę inicjatywę.

Według danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie ds. Walki z Mordami Rytualnymi, każdego roku w Gabonie dochodzi do kilkudziesięciu tego rodzaju zbrodni. W ubiegłym roku ich liczba przekroczyła 60. Niemal połowa zabitych to dzieci. Kościelna konferencja w Libreville jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w całej Afryce, gdzie działalność czarowników ze składaniem ofiar z ludzi jest często wstydliwą tajemnicą.

Walka ze skutkami pogańskiej mentalności znalazła się wśród propozycji Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki z 2009 r.