7@nite

PAP |

publikacja 03.06.2014 08:41

Siedem synagog na krakowskim Kazimierzu zostanie otwartych w nocy z 7 na 8 czerwca dla zwiedzających podczas czwartej edycji projektu "7@nite.Synagogi nocą". W tym roku przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem "Synagoging Poland".

Kraków Jakub Hałun / CC-SA 3.0 Kraków
Wnętrze synagogi Tempel

"Nie ma takiego słowa, jakie znajduje się w naszym haśle, ale wiąże się to z tym, że nie ma też wielu miejsc, o których będziemy opowiadać. Będzie to takie synagogowanie, czyli zwiedzane po Polsce" - powiedziała PAP koordynatorka projektu Monika Elliott.

W ramach imprezy krakowianie i turyści zwiedzą synagogi: Starą, Wysoką, Izaaka, Remu, Tempel, Kupa i Poppera. W ich wnętrzach odbędą się wystawy, koncerty, prezentacje multimedialne. Nocne zwiedzanie świątyń zainauguruje uroczysta hawdala czyli zakończenie szabatu na dachu budynku Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC).

W synagodze Remu zwiedzający usłyszą 10 historii związanych z synagogami i rabinami w różnych miastach Polski m.in. o rabinie, który podróżował na latającym dywanie, czy historię bogacza, który nie podzielił się z biednym tabaką i wszystko stracił. Po synagodze Kupa będzie oprowadzał rabin Boaz Pash. W trakcie spotkania pod hasłem "Do czego służy synagoga" wyjaśni on, że świątynia to nie tylko miejsce modlitw.

W synagodze Tempel zaplanowano koncert muzyki jazzowej połączony z pokazem filmu poświęconego polskim synagogom i motywom żydowskim, a w synagodze Starej wystawę fotografii Wojciecha Wilczyka pod hasłem "Synagogi codziennego użytku" przedstawiającą polskie synagogi, które obecnie są wykorzystywane do innych celów. Zdjęcia synagog, tych istniejących i już zapomnianych, na czarno-białych prześwietlonych negatywach będzie można zobaczyć na wystawie w synagodze Izaaka.

Jak mówił PAP prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, celem przedsięwzięcia, wzorowanego na Nocy Muzeów jest "chęć pokazania, że krakowskie synagogi żyją". "Chcemy wszystkich zaprosić, mieszkańców Krakowa i przyjezdnych, żeby weszli do tych synagog, poznali je" - mówił.

"Nie ma drugiego takiego miasta w świecie, jak miasto Kraków, w którym na niewielkiej przestrzeni, jaką jest dzielnica Kazimierz znajduje się siedem synagog" - zaznaczył.

Przed wojną w Krakowie było ponad 100 synagog i domów modlitwy. Obecnie siedem jest udostępnianych, a cztery są wykorzystywane w celach religijnych. Noc Synagog organizują wspólnie Fundacja Joint Distribution Committee (JDC), Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) i krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska. Według ich szacunków w nocnym zwiedzaniu synagog corocznie uczestniczy około 5 tysięcy osób.