Tawadros II wzywa do odbudowania kościołów

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 09.08.2014 23:00

„Wszyscy obywatele Egiptu powinni cieszyć się wolnością religii i kultu. Egipt jako państwo pozostanie oazą spokoju i miłości dla wszystkich religii monoteistycznych”.

Tawadros II wzywa do odbudowania kościołów Andrzej Macura / CC-SA 3.0 Chrześcijan w Egipcie jest sporo. Nie tylko związanych z Rzymem... Na zdjęciu: wnętrze Kościoła w Sharm el Shake

Takie słowa z ust prezydenta kraju Abdela Fatah al-Sisiego usłyszał zwierzchnik tamtejszych prawosławnych Koptów. Teodor II spotkał się z głową państwa, by przedstawić obawy wspólnoty chrześcijańskiej w tym zakresie. Podkreślił ponadto, że głos religii powinien zawsze tę wolność umacniać u wszystkich obywateli.

Hierarcha zaapelował także do Al-Sisiego, by nadal wspierał odbudowę zniszczonych w atakach na Koptów kościołów. Chodzi o świątynie będące własnością chrześcijan, które zostały spalone lub zburzone w czasie zeszłorocznych zamieszek. Przywracanie ich do użytku już się rozpoczęło. Część prac sfinansowano z budżetu egipskiej armii. Kilka świątyń zostało totalnie zrównanych z ziemią. Duchowny prosił też o wsparcie przez władze Egiptu chrześcijan uciekających przed prześladowaniami religijnymi z Iraku i o udzielenie im pomocy. Ponadto zaproponował zwołanie międzynarodowej konferencji islamsko-chrześcijańskiej, poświęconej promocji tolerancji między religiami i wyrzeczeniu się przemocy w Iraku.