Ze starszymi braćmi w Zabłociu

Urszula Rogólska

publikacja 19.01.2015 14:15

- Chciałoby się powiedzieć, że nie jesteśmy już obok siebie, ale dla siebie po to, aby składać wyraźne świadectwo miłości Boga do człowieka - mówił ewangelicko-augsburski bp Paweł Anweiler w Żywcu-Zabłociu.

Chrześcijanie i żydzi modlili się razem na zabłockim kirkucie Urszula Rogólska /Foto Gość Chrześcijanie i żydzi modlili się razem na zabłockim kirkucie

Spotkanie chrześcijan różnych wyznań i żydów na zabłockim kirkucie, następnie wspólny udział w nabożeństwie ekumenicznym w kościele św. Floriana i wieczór żydowski w restauracji "Orchidea" zakończyły Dni Judaizmu w diecezji bielsko-żywieckiej, a jednocześnie zainaugurowały Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan na Podbeskidziu.

Na zabłocki kirkut przybyli m.in. biskup Piotr Greger, ks. prof. Józef Budniak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, pastor Eugeniusz Gradek z Kościoła zielonoświątkowego i burmistrz Żywca Antoni Szlagor razem z liczną grupą mieszkańców Żywiecczyzny.

Widok, który mnie przeraził

- Kiedy przyszedłem tutaj jakieś 19 lat temu pierwszy raz, to zobaczyłem widok, który mnie przeraził: poszarpany mur, spalony dom przedpogrzebowy, wszystko wokoło zarośnięte krzakami i drzewami, nieskoszona trawa... I tak sobie pomyślałem wtedy, że ten cmentarz w symboliczny sposób odzwierciedla stosunki żydowsko-polskie - mówił na zabłockim kirkucie pastor Eugeniusz Gradek. - Poczułem się jeszcze bardziej Polakiem... Udało mi się wtedy zorganizować społecznie grupę ludzi, która zajęła się tym miejscem.

Dzięki pomocy miasta w 2005 r. udało się cmentarz ogrodzić i w ten sposób zapobiec jego dewastacji. - Bardzo się cieszę, że ten cmentarz odwiedzają dziś nie tylko ludzie starsi i Żydzi, którzy tu przyjeżdżają od czasu do czasu, ale coraz częściej przychodzą młodzi ludzie ze średnich szkół żywieckich. To napawa optymizmem - podkreślił pastor Gradek.

A burmistrz Szlagor dodał: – Myślę, że wspólnymi siłami sprawimy, że to miejsce będzie lepiej wyglądało i będzie przypominało, żeby każdej nienawiści mówić: stop.

Patrzymy sobie w oczy

Żywczanie bardzo licznie przybyli na nabożeństwo ekumeniczne do kościoła św. Floriana   Urszula Rogólska /Foto Gość Żywczanie bardzo licznie przybyli na nabożeństwo ekumeniczne do kościoła św. Floriana
Z kolei ks. prof. Budniak mówił: - Kiedy pochylamy się nad kartami Starego i Nowego Testamentu, możemy wywnioskować, że każdy z nas, od strony kontekstualnej, jest pielgrzymem w trzech płaszczyznach - otwartości, służebności i wspólnoty. Jesteśmy poprzez te Dni Judaizmu otwarci jeden na drugiego, patrzymy sobie w oczy; jesteśmy obok siebie, a następnie pragniemy sobie służyć i pomagać. I wspólnota - wszyscy jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych. To uświadamiamy sobie podczas tych Dni Judaizmu, a szczególnie pragniemy sobie uświadomić dzisiaj, kiedy po raz 107. obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. I z tego miejsca patrząc w przeszłość, idźmy do przyszłości, abyśmy byli świadomi, że otwartość, służebność, wspólnota są naszym powołaniem.

Jak mówił ks. Budniak, zabłockie spotkanie to ważne wydarzenie historyczne - po raz pierwszy chrześcijanie różnych wyznań będą się modlić w Żywcu na początku Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a na tej modlitwie będą razem z nimi także żydzi - starsi bracia w wierze.

Trzeba wiary

W zabłockim kościele św. Floriana wszystkich witał proboszcz - ks. prałat Stanisław Kozieł wraz z duszpasterzami z całego dekanatu żywieckiego. W modlitwie wzięli udział mieszkańcy Żywiecczyzny - także Asysta Żywiecka.

Od lewej: ks. prof. Józef Budniak, bp Paweł Anweiler i ks. prałat Stanisław Kozieł modlili się razem o jedność chrześcijan   Urszula Rogólska /Foto Gość Od lewej: ks. prof. Józef Budniak, bp Paweł Anweiler i ks. prałat Stanisław Kozieł modlili się razem o jedność chrześcijan
- Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - jak każdy - zawsze dobrze koresponduje z potrzebą przekraczania barier, jakie ludzie często stawiają między sobą Tak jest pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań, a także pomiędzy chrześcijanami oraz żydami - mówił bp Paweł Anweiler podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger.

W wygłoszonym słowie bp Anweiler podkreślał: - Dni, które za nami - w Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Cieszynie i ten czas dzisiaj w Żywcu - uczą nas nowego spoglądania na siebie. I chciałoby się powiedzieć, że nie jesteśmy już obok siebie, ale dla siebie po to, aby składać wyraźne świadectwo miłości Boga do człowieka. Chrześcijanie będą patrzeć na bliźniego poprzez naukę Jezusa Chrystusa, żydzi zaś - z pieśnią chwały i wołania - Boga objawionego w Starym Testamencie. Ale zawsze każdemu z nas - by świadectwo było skuteczne, by przynosiło owoce - trzeba wiary!

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan "Daj mi pić: (J 4,7) - słów Jezusa wypowiedzianych w czasie spotkania z Samarytanką przy studni, bp Anweiler zaznaczył: - Człowieku XXI wieku - pragniesz? Przyjdź do Jezusa! Pragniesz? Pij z kubka Jezusa. Z Jezusem idź drogami w nowy, inny świat! Tak niechaj się dzieje!

Bp Piotr Greger udzielił błogosławieństwa aaronowego obecnym na nabożeństwie ekumenicznym   Urszula Rogólska /Foto Gość Bp Piotr Greger udzielił błogosławieństwa aaronowego obecnym na nabożeństwie ekumenicznym
Bp Greger dziękował wszystkim w imieniu bp. Romana Pindla za przygotowanie i uczestnictwo w Dniach Judaizmu i żywieckim nabożeństwie. A na zakończenie udzielił obecnym uroczystego błogosławieństwa aaronowego.

Zespół "Dzień Dobry" wystąpił z koncertem kolęd i pieśni żydowskich   Urszula Rogólska /Foto Gość Zespół "Dzień Dobry" wystąpił z koncertem kolęd i pieśni żydowskich
Wspólne spotkanie zakończył wieczór w restauracji "Orchidea", gdzie otwarto wystawę „(Nie)pamięć - historia zabłockiego kirkutu”, przygotowaną przez Annę Barabasz i Dorotę Firlej z Komitetu Zabłocie przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim, a następnie odbył się tu koncert kolęd i pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu "Dzień Dobry". Specjalnie na ten dzień, we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej, restauracja przygotowała menu potraw żydowskich.