Jih@d w Lubinie

Jędrzej Rams

publikacja 22.06.2015 18:39

Zaledwie kilka osób przyszło posłuchać arcyciekawych słów o islamskim ekstremizmie.

Jih@d w Lubinie Jędrzej Rams /Foto Gość Sławomir Ozdyk bardzo barwnie opowiada o świecie islamu

W salkach przy parafii pw. św. Jana Bosko pojawił się Sławomir Ozdyk. Jest to specjalista z Berlina, który od wielu lat bada problem wspólnego istnienia dwóch światów - chrześcijańskiego i islamskiego. Jego spotkanie w Lubinie nosiło tytuł: „Czy kończy się europejska cywilizacja? - rodzina, demografia i ekspansja islamu”.

Swoje refleksje zobrazował ilustracjami anglojęzycznego pisma Inspire, które wydaje Al- Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP). - To pismo jest adresowane nie do Arabów, lecz do mieszkańców szeroko pojętego świata zachodniego. Czasopismo tworzą ludzie wykształceni na zachodnich uniwersytetach. Znają naszą mentalność, przyzwyczajenia, język. Pismo bez problemu można znaleźć w internecie. Ale już na początku ostrzegam, że te serwery są monitorowane przez służby wywiadowcze państw zachodnich. Ja mam pismo z mojej uczelni, że zawodowo się zajmuję badaniem tych tematów. Niech państwo więc uważają - rozpoczął spotkanie Sławomir Ozdyk.

Dalej opowiadał o mentalności konwertytów na islam oraz o tych, którzy co prawda urodzili się w chrześcijańskiej Europie, lecz żyją w świecie islamskim - w rodzinach, klanach, dzielnicach, gdzie panuje szariat, a nie prawo świeckie. Świat dla muzułmanów dzieli się na świat islamu i świat wojny.

Dzisiejsi ekstremiści islamscy szukają wśród mieszkańców zachodnich krajów ochotników do wykonywania zamachów terrorystycznych. Co ciekawe, wykorzystują do tego najnowocześniejsze technologie.

O tych efektach opowiadał w przykładach:

Było też o problemach doktrynalnych, które dzielą świat islamu, a także „wytrychach” w ich prawie:

Jih@d w Lubinie   Jędrzej Rams /Foto Gość Open source Jih@d - Jihad dla każdego. Al-Kaida, Państwo Islamskie i inne ugrupowania ekstremistyczne wykorzystują internet do szkolenia ochotników, gotowych zabijać i ginąć za Allaha

Problemem wykładu w Lubinie był ograniczony czas. Tematy, które Sławomir Ozdyk zaprezentował na Dolnym Śląsku, dla swoich studentów rozwija podczas kilkunastu dwugodzinnych wykładów.

W sieci można znaleźć niektóre publikacje S. Ozdyka, które choć trochę rozszerzają powyższe tematy, np.www.glosmawiekszosc.pl/pdf/inspire.pdf.