Izrael: Rząd dyskryminuje chrześcijan

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 17.08.2015 22:51

Systematyczne obcinanie dotacji budżetowych zagraża istnieniu szkół chrześcijańskich w Izraelu – ostrzegają ich dyrektorzy.

Izrael: Rząd dyskryminuje chrześcijan Józef Wolny /Foto Gość Wroga polityka rządu może doprowadzić do likwiidacji chrześcijańskich szkół

Spotkali się oni dzisiaj w Galilei po kolejnej decyzji rządu o zmniejszeniu ich budżetu. W ciągu ostatnich 10 lat dotacje państwowe zostały ograniczone o 45% podczas, gdy inne szkoły w Izraelu są w całości finansowane przez państwo. Kościelne placówki musiały podnieść opłaty za naukę, jednakże w ubiegłym roku ministerstwo ustaliło maksymalne stawki czesnego, czym dodatkowo ograniczyło ich finansowanie.

Sytuacja jest krytyczna. W najbliższą niedzielę przedstawiciele szkolnictwa chrześcijańskiego będą rozmawiać na ten temat z prezydentem Izraela oraz ministrem edukacji. Domagają się zaprzestania tej oficjalnej dyskryminacji chrześcijan.

W Izraelu istnieje 48 szkół chrześcijańskich. Uczęszcza do nich 30 tys. uczniów, chrześcijan i muzułmanów. Wroga polityka rządu może doprowadzić do ich likwidacji.