Dom pamięci Żydów otwiera drzwi

mf

publikacja 29.01.2016 13:08

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy do odwiedzenia i poznania bliżej tego niezwykłego miejsca.

Dom pamięci Żydów otwiera drzwi Mira Fiutak /Foto Gość Stała ekspozycja jest zaprezentowana na razie w postaci wystawy planszowej

Piękny neogotycki budynek z czerwonej cegły przy ul Poniatowskiego, zbudowany według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera. Dawny dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim. Z hebrajskiego Bet Tahara, „dom oczyszczenia”.

W nim znalazł swoją nowy oddział muzeum gliwickiego. Jest to Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Jego drzwi dla zwiedzających po raz pierwszy zostaną otwartę w niedzielę 31 stycznia. Planowane są dwie tury zwiedzania. Znawcy historii i kultury żydowskiej opowiedzą o tym miejscu: Bożena Kubit Muzeum w Gliwicach o godz. 11.00, a historyk Dariusz Walerjański o 14.00. Muzeum przygotowało też w tym czasie specjalne zajęcia dla dzieci.

W gliwickim domu przedpogrzebowym znajduje się piękna sala główna, czyli sala modlitewna z gwieździstym sklepieniem. O powierzchni około 10 na 18 metrów, a wysokości 10 metrów. Ta przestrzeń pozostanie pusta. Będzie miejscem przyjmowania grup i świadkiem przeszłości. W dawnej stróżówce jest część wystawowa, a w części, gdzie była kostnica jest urządzona sala edukacyjna.

W przyszłości będzie tu stała wystawa poświęcona historii Żydów zamieszkujących niegdyś Górny Śląsk. Scenariusz jest już gotowy, teraz muzeum stara się pozyskać fundusze na jej realizację. Na razie zwiedzający mogą zobaczyć jej zapowiedź w postaci wystawy planszowej.

W związku z rocznicą Marszu Śmierci 4 lutego o 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbędzie się wykład dr Edyty Gawron z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która prowadzi Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ.  Wystąpienie będzie poświęcone ewakuacji więźniów nazistowskich obozów. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dom pamięci Żydów otwiera drzwi   Mira Fiutak /Foto Gość Żydowski dom przedpogrzebowy w Gliwicach to neogotycka architektura autorstwa Maxa Fleischera