Rozpoczyna się "Simcha"

Karol Białkowski

publikacja 27.05.2016 13:08

To jeden z trzech największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce.

Rozpoczyna się "Simcha" archiwum organizatorów Jednym z punktów programu jest spektakl "Siostry Parry". To jazzująco-swingująca opowieść o marzeniach, z piosenkami w języku polskim, angielskim i jidysz

- Jest wiele walorów, których nie miały poprzednie edycje festiwalu. Będziemy bowiem odkrywać tożsamość żydowską na przestrzeni kilkuset lat. Po raz pierwszy „Simcha” zanurzy się jednocześnie w historię i relacje pomiędzy różnymi kulturami na Dolnym Śląsku - mówi "Gościowi Wrocławskiemu" Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Informuje, że oprócz opowieści o przeszłości będzie można zapoznać się z współczesnymi, wybitnymi osobistościami, które odradzały „życie żydowskie” w naszym regionie. Wśród nich wymienia m.in. Jerzego Kichlera i Bente Kahan.

To właśnie wrocławscy i dolnośląscy Żydzi, ich ogromna spuścizna kulturalna oraz wkład w tworzenie miasta są motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu. W programie przewidziano liczne warsztaty, wykłady, spotkania, koncerty zagranicznych i polskich muzyków oraz projekcje filmowe.

- Na ten festiwal warto przyjść, bo usłyszymy niezwykłe spektrum muzyki żydowskiej i teatru muzycznego. Zabrzmią zarówno nurty tradycyjne, klezmerskie, czy muzyki synagogalnej, ale także po wielu latach prawdziwy musical żydowski - zachęca S. Rybarczyk.

Będą prelekcje znawców historii Żydów na Dolnym Śląsku, a także szereg warsztatów tanecznych i kulinarnych. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się też Akademia „Simchy” dedykowana uczniom wrocławskich gimnazjów i liceów. Młodzież wspólnie z prowadzącymi będzie odkrywać historię dawnej dzielnicy żydowskiej. Na zakończenie odbędzie się otwarte nabożeństwo w synagodze oraz tradycyjna kolacja szabatowa.

18. Festiwal Kultury Żydowskiej „Simcha” potrwa od 28 maja do 3 czerwca.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalowej www.simcha.art.pl.