11 600 zakładników Boko Haram na wolności

KAI |

publikacja 30.05.2016 20:45

Episkopat Nigerii wyraził uznanie dla działań prezydenta tego kraju w walce z islamskim terroryzmem.

11 600 zakładników Boko Haram na wolności Józef Wolny /Foto Gość Władze Nigerii konsekwentnie walczą z islamistami z Boko Haram

Wskazał, że choć akty terroru wciąż mają miejsce, to jednak udało się zaprowadzić względny spokój w regionie jeszcze do niedawna pozostającym wyłącznie w rękach islamistów. Zaapelował jednocześnie o kontynuowanie walki z ugrupowaniem Boko Haram, siejącym w tym afrykańskim kraju śmierć i zniszczenie.

Źródła rządowe poinformowały, że w ciągu minionego roku, który był jednocześnie pierwszym rokiem urzędowania nowego prezydenta Muhhammadu Buhariego, udało się przywrócić wolność 11 600 Nigeryjczyków uprowadzonych przez islamistów. Wskazano jednocześnie, że od końca ubiegłego roku trwa owocna ofensywa wojsk rządowych na północy kraju, dzięki której Boko Haram traci kolejne ważne przyczółki i zmuszone jest do ucieczki.

Jest to m.in. wynik zorganizowania międzynarodowych sił do walki z terrorystami. W ich skład obok Nigeryjczyków wchodzą żołnierze pochodzący z Kamerunu, Czadu, Beninu i Nigru, czyli państw, na które Boko Haram próbowało rozszerzyć swe wpływy.