Dwaj chrześcijanie zabici na Synaju

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 22.02.2017 19:17

Jednego zastrzelono, drugiego spalono żywcem.

Dwaj chrześcijanie zabici na Synaju Henryk Przondziono /foto Gość Zabójcy miejscowych chrześcijan za niegodnych zapewniającego ochronę ze strony wspólnoty muzułmańskiej tytułu „Ludu Księgi”, oskarżając tę mniejszość religijną o współpracę z Zachodem w wojnie przeciw islamowi

Na Synaju w Egipcie zabito dwóch chrześcijan. 65-letni Saad Hana został zastrzelony prawdopodobnie przez islamistycznych bojówkarzy. Z kolei jego syna Medhata spalono żywcem. Ciała ofiar znaleziono rankiem 22 lutego w centrum miejscowości Al-Arisz.

Do tragedii doszło w krótkim czasie po opublikowaniu 19. dnia tego miesiąca ok. 20-minutowego filmu grupy terrorystycznej działającej na Synaju w powiązaniu z tzw. Państwem Islamskim. Jej członkowie grożą atakami na Koptów, określając te 10 proc. populacji Egiptu jako „preferowane ofiary” swej akcji. Uznali oni miejscowych chrześcijan za niegodnych zapewniającego ochronę ze strony wspólnoty muzułmańskiej tytułu „Ludu Księgi”, oskarżając tę mniejszość religijną o współpracę z Zachodem w wojnie przeciw islamowi. Ostrzegli, że grudniowy atak zamachowca-samobójcy na kościół w Kairze podczas liturgii stanowił dopiero początek aktów przemocy, jakimi zamierzają dotknąć społeczność koptyjską.